Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průvodce mladé, Slunci podobné hvězdy potvrzen

Uznání: Gemini Observatory, D. Lafreniere, R. Jayawardhana, M. van Kerkwijk (Univ. Toronto)

První přímý snímek extrasolární planety, která obíhá hvězdu podobnou našemu Slunci byl potvrzen. Ta je vzdálená 500 světelných let v souhvězdí Štíra (Scorpius) a mateřská hvězda katalogizovaná jako 1RXS J160929.1-210524 je jen o něco méně hmotná a chladnější, než Slunce. Tato hvězda je ovšem mnohem mladší, jen několik miliónů let ve srovnání s 5 miliardami let Slunce středního věku. Tento ostrý infračervený snímek ukazuje planetární doprovodnou složku této mladé hvězdy vlevo nahoře od středu. Odhaduje se, že planeta má hmotnost 8 Jupiterů a od své mateřské hvězdy obíhá v opravdu pořádné vzdálenosti 330 násobku vzdálenosti Země - Slunce. Tato mladá planetární složka je stále poměrně horká a je poměrně jasná v infračerveném světle, nejspíše díky teplu generovanému při svém vzniku gravitační kontrakcí. Takové nově zrozené planety lze ve skutečnosti detekovat snadněji, než pak zestárnou a ochládnou a stanou se tak mnohem slabšími. Objevový snímek, který je vidět nahoře, byl pořízen v roce 2008, ale teprve nedávno byl potvrzen po povšimnutí si, že planeta zůstala se svou mateřskou hvězdou, když se ta v průběhu doby mírně posunula vůči hvězdám pozadí.

Štítky: Planeta, Extrasolar, Sun-like star


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »