Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průvodce mladé, Slunci podobné hvězdy potvrzen

Uznání: Gemini Observatory, D. Lafreniere, R. Jayawardhana, M. van Kerkwijk (Univ. Toronto)

První přímý snímek extrasolární planety, která obíhá hvězdu podobnou našemu Slunci byl potvrzen. Ta je vzdálená 500 světelných let v souhvězdí Štíra (Scorpius) a mateřská hvězda katalogizovaná jako 1RXS J160929.1-210524 je jen o něco méně hmotná a chladnější, než Slunce. Tato hvězda je ovšem mnohem mladší, jen několik miliónů let ve srovnání s 5 miliardami let Slunce středního věku. Tento ostrý infračervený snímek ukazuje planetární doprovodnou složku této mladé hvězdy vlevo nahoře od středu. Odhaduje se, že planeta má hmotnost 8 Jupiterů a od své mateřské hvězdy obíhá v opravdu pořádné vzdálenosti 330 násobku vzdálenosti Země - Slunce. Tato mladá planetární složka je stále poměrně horká a je poměrně jasná v infračerveném světle, nejspíše díky teplu generovanému při svém vzniku gravitační kontrakcí. Takové nově zrozené planety lze ve skutečnosti detekovat snadněji, než pak zestárnou a ochládnou a stanou se tak mnohem slabšími. Objevový snímek, který je vidět nahoře, byl pořízen v roce 2008, ale teprve nedávno byl potvrzen po povšimnutí si, že planeta zůstala se svou mateřskou hvězdou, když se ta v průběhu doby mírně posunula vůči hvězdám pozadí.

Štítky: Planeta, Extrasolar, Sun-like star


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »