Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obří planeta pro Beta Pic

Uznání: A.-M. Lagrange, D. Ehrenreich (LAOG), et al., ESO

Mladá hvězda Beta Pictoris vzdálená zhruba 50 světelných let se počátkem let 1980 stala jednou z nejdůležitějších hvězd na obloze. Družicová a pozemní teleskopická pozorování odhalila přítomnost okolního prachového disku s troskami a vnitřní čisté zóny asi o velikosti naší sluneční soustavy, což je silný důkaz tvorby planet. Infračervená pozorování dalekohledy Evropské jižní observatoře následně detekovala zdroj v čisté zóně, který byl nyní potvrzen jako obří planeta, která Beta Pic obíhá. Toto potvrzení pochází ze skutečnosti, že planeta byla detekována ve dvou různých bodech své dráhy. Obří planeta označená Beta Pictoris b musela vzniknout velice rychle, jelikož hvězda Beta Pic samotná je stará jen 8 až 20 miliónů let. Při oběžné době odhadované někde mezi 17 a 44 roky by Beta Pictoris b mohla ležet někde u dráhy Saturnu, pokud by se nacházela v naší sluneční soustavě, což ji činí nejbližší zobrazenou planetou ke své mateřské hvězdě, ... zatím.

Štítky: Infračervený, Exoplanet, Beta pictoris, Confirmation


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »