Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obří planeta pro Beta Pic

Uznání: A.-M. Lagrange, D. Ehrenreich (LAOG), et al., ESO

Mladá hvězda Beta Pictoris vzdálená zhruba 50 světelných let se počátkem let 1980 stala jednou z nejdůležitějších hvězd na obloze. Družicová a pozemní teleskopická pozorování odhalila přítomnost okolního prachového disku s troskami a vnitřní čisté zóny asi o velikosti naší sluneční soustavy, což je silný důkaz tvorby planet. Infračervená pozorování dalekohledy Evropské jižní observatoře následně detekovala zdroj v čisté zóně, který byl nyní potvrzen jako obří planeta, která Beta Pic obíhá. Toto potvrzení pochází ze skutečnosti, že planeta byla detekována ve dvou různých bodech své dráhy. Obří planeta označená Beta Pictoris b musela vzniknout velice rychle, jelikož hvězda Beta Pic samotná je stará jen 8 až 20 miliónů let. Při oběžné době odhadované někde mezi 17 a 44 roky by Beta Pictoris b mohla ležet někde u dráhy Saturnu, pokud by se nacházela v naší sluneční soustavě, což ji činí nejbližší zobrazenou planetou ke své mateřské hvězdě, ... zatím.

Štítky: Infračervený, Exoplanet, Beta pictoris, Confirmation


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS)

Snímek komety C/2017 K2 (PANSTARRS) . Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Poměrně vzdálená kometa se na obloze velmi zvolna pohybovala souhvězdím Herkula. Vzdálenost od Země 5.997 au, od Slunce 6.372 au. Rychlost pohybu po obloze 0.33 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 13.9 mag.

Další informace »