Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přišlo to ze Slunce

Uznání: SOHO-EIT Consortium, ESA, NASA

Co to přichází zpoza okraje Slunce? To, co může na první pohled připomínat nějaké sluneční strašidlo, je ve skutečnosti sluneční protuberance. Protuberance nahoře, kterou zachytila družice Slunce SOHO už dříve tento rok v ranné fázi erupce, se rychle stala největší dosud zaznamenanou protuberancí. Protuberance je obrovská i na obrázku, Země by se do ní snadno vešla. Sluneční protuberance je řídké mračno slunečního plynu, který nad povrchem udržuje magnetické pole Slunce. Klidná protuberance typicky trvá asi měsíc, zatímco eruptivní protuberance, jako je ta vyvíjející se nahoře, se může v průběhu hodin změnit do koronálního výtrysku hmoty (CME - Coronal Mass Ejection), který do Sluneční soustavy vyvrhuje horký plyn. Ačkoliv jsou protuberance velmi horké, tak se proti Slunci jeví tmavé, jelikož jsou mírně chladnější, než povrch. Jak se Slunce v příštích asi třech letech bude přibližovat do slunečního maxima, tak se očekává více velkých eruptivních protuberancí.

Štítky: Slunce, Eruptivní protuberance, SOHO


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »