Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přišlo to ze Slunce

Uznání: SOHO-EIT Consortium, ESA, NASA

Co to přichází zpoza okraje Slunce? To, co může na první pohled připomínat nějaké sluneční strašidlo, je ve skutečnosti sluneční protuberance. Protuberance nahoře, kterou zachytila družice Slunce SOHO už dříve tento rok v ranné fázi erupce, se rychle stala největší dosud zaznamenanou protuberancí. Protuberance je obrovská i na obrázku, Země by se do ní snadno vešla. Sluneční protuberance je řídké mračno slunečního plynu, který nad povrchem udržuje magnetické pole Slunce. Klidná protuberance typicky trvá asi měsíc, zatímco eruptivní protuberance, jako je ta vyvíjející se nahoře, se může v průběhu hodin změnit do koronálního výtrysku hmoty (CME - Coronal Mass Ejection), který do Sluneční soustavy vyvrhuje horký plyn. Ačkoliv jsou protuberance velmi horké, tak se proti Slunci jeví tmavé, jelikož jsou mírně chladnější, než povrch. Jak se Slunce v příštích asi třech letech bude přibližovat do slunečního maxima, tak se očekává více velkých eruptivních protuberancí.

Štítky: Slunce, Eruptivní protuberance, SOHO


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »