Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přišlo to ze Slunce

Uznání: SOHO-EIT Consortium, ESA, NASA

Co to přichází zpoza okraje Slunce? To, co může na první pohled připomínat nějaké sluneční strašidlo, je ve skutečnosti sluneční protuberance. Protuberance nahoře, kterou zachytila družice Slunce SOHO už dříve tento rok v ranné fázi erupce, se rychle stala největší dosud zaznamenanou protuberancí. Protuberance je obrovská i na obrázku, Země by se do ní snadno vešla. Sluneční protuberance je řídké mračno slunečního plynu, který nad povrchem udržuje magnetické pole Slunce. Klidná protuberance typicky trvá asi měsíc, zatímco eruptivní protuberance, jako je ta vyvíjející se nahoře, se může v průběhu hodin změnit do koronálního výtrysku hmoty (CME - Coronal Mass Ejection), který do Sluneční soustavy vyvrhuje horký plyn. Ačkoliv jsou protuberance velmi horké, tak se proti Slunci jeví tmavé, jelikož jsou mírně chladnější, než povrch. Jak se Slunce v příštích asi třech letech bude přibližovat do slunečního maxima, tak se očekává více velkých eruptivních protuberancí.

Štítky: Slunce, Eruptivní protuberance, SOHO


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »