Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přišlo to ze Slunce

Uznání: SOHO-EIT Consortium, ESA, NASA

Co to přichází zpoza okraje Slunce? To, co může na první pohled připomínat nějaké sluneční strašidlo, je ve skutečnosti sluneční protuberance. Protuberance nahoře, kterou zachytila družice Slunce SOHO už dříve tento rok v ranné fázi erupce, se rychle stala největší dosud zaznamenanou protuberancí. Protuberance je obrovská i na obrázku, Země by se do ní snadno vešla. Sluneční protuberance je řídké mračno slunečního plynu, který nad povrchem udržuje magnetické pole Slunce. Klidná protuberance typicky trvá asi měsíc, zatímco eruptivní protuberance, jako je ta vyvíjející se nahoře, se může v průběhu hodin změnit do koronálního výtrysku hmoty (CME - Coronal Mass Ejection), který do Sluneční soustavy vyvrhuje horký plyn. Ačkoliv jsou protuberance velmi horké, tak se proti Slunci jeví tmavé, jelikož jsou mírně chladnější, než povrch. Jak se Slunce v příštích asi třech letech bude přibližovat do slunečního maxima, tak se očekává více velkých eruptivních protuberancí.

Štítky: Slunce, Eruptivní protuberance, SOHO


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »