Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prometheus stoupá Saturnovým prstencem F

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA; Color Composite: Gordan Ugarkovic

Co je to ten temný pruh pod Prometheem? Ačkoliv to může vypadat jako stín nebo stopa vytvořená vymetením materiálu, tak počítačové simulace ukazují, že ten tmavý pruh je spíše prázdná dráha vytažená gravitací tohoto malého Saturnova měsíce. Ty částice nesledují Promethea, jelikož pluje stranou z míst, kde byl předtím. Jeden takový tmavý proud vzniká při každém průchodu Promethea prstencem F, který sám pase. Tyto proudy nebyly předpovězeny, ale poprvé byly objeveny v roce 2004 na vysokorozlišujících snímcích z družice Saturnu, kosmické sondy Cassini. Podrobná prohlídka povrchu samotného Promethea na snímku nahoře ukazuje zajímavé struktury a krátery. Kosmická sonda Cassini k Saturnu přiletěla v roce 2004 a jelikož nadále dobře pracuje, tak se nyní očekává, že bude pokračovat v odesílání dat a snímků až do roku 2017.

Štítky: Saturn, Prometheus, F-ring


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »