Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prometheus stoupá Saturnovým prstencem F

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA; Color Composite: Gordan Ugarkovic

Co je to ten temný pruh pod Prometheem? Ačkoliv to může vypadat jako stín nebo stopa vytvořená vymetením materiálu, tak počítačové simulace ukazují, že ten tmavý pruh je spíše prázdná dráha vytažená gravitací tohoto malého Saturnova měsíce. Ty částice nesledují Promethea, jelikož pluje stranou z míst, kde byl předtím. Jeden takový tmavý proud vzniká při každém průchodu Promethea prstencem F, který sám pase. Tyto proudy nebyly předpovězeny, ale poprvé byly objeveny v roce 2004 na vysokorozlišujících snímcích z družice Saturnu, kosmické sondy Cassini. Podrobná prohlídka povrchu samotného Promethea na snímku nahoře ukazuje zajímavé struktury a krátery. Kosmická sonda Cassini k Saturnu přiletěla v roce 2004 a jelikož nadále dobře pracuje, tak se nyní očekává, že bude pokračovat v odesílání dat a snímků až do roku 2017.

Štítky: Saturn, Prometheus, F-ring


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »