Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prometheus stoupá Saturnovým prstencem F

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA; Color Composite: Gordan Ugarkovic

Co je to ten temný pruh pod Prometheem? Ačkoliv to může vypadat jako stín nebo stopa vytvořená vymetením materiálu, tak počítačové simulace ukazují, že ten tmavý pruh je spíše prázdná dráha vytažená gravitací tohoto malého Saturnova měsíce. Ty částice nesledují Promethea, jelikož pluje stranou z míst, kde byl předtím. Jeden takový tmavý proud vzniká při každém průchodu Promethea prstencem F, který sám pase. Tyto proudy nebyly předpovězeny, ale poprvé byly objeveny v roce 2004 na vysokorozlišujících snímcích z družice Saturnu, kosmické sondy Cassini. Podrobná prohlídka povrchu samotného Promethea na snímku nahoře ukazuje zajímavé struktury a krátery. Kosmická sonda Cassini k Saturnu přiletěla v roce 2004 a jelikož nadále dobře pracuje, tak se nyní očekává, že bude pokračovat v odesílání dat a snímků až do roku 2017.

Štítky: Saturn, Prometheus, F-ring


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »