Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prometheus stoupá Saturnovým prstencem F

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA; Color Composite: Gordan Ugarkovic

Co je to ten temný pruh pod Prometheem? Ačkoliv to může vypadat jako stín nebo stopa vytvořená vymetením materiálu, tak počítačové simulace ukazují, že ten tmavý pruh je spíše prázdná dráha vytažená gravitací tohoto malého Saturnova měsíce. Ty částice nesledují Promethea, jelikož pluje stranou z míst, kde byl předtím. Jeden takový tmavý proud vzniká při každém průchodu Promethea prstencem F, který sám pase. Tyto proudy nebyly předpovězeny, ale poprvé byly objeveny v roce 2004 na vysokorozlišujících snímcích z družice Saturnu, kosmické sondy Cassini. Podrobná prohlídka povrchu samotného Promethea na snímku nahoře ukazuje zajímavé struktury a krátery. Kosmická sonda Cassini k Saturnu přiletěla v roce 2004 a jelikož nadále dobře pracuje, tak se nyní očekává, že bude pokračovat v odesílání dat a snímků až do roku 2017.

Štítky: Saturn, Prometheus, F-ring


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru Barva

Přechod Merkuru

Další informace »