Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

24 miliónů kilometrů k Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Příští zastávka: Saturn. Kosmická sonda Cassini-Huygens se blíží k Saturnu a 1. července zapálí svoje motory, aby zabrzdila a dostala se na oběžnou dráhu kolem prstencového obra. Automatická sonda byla vypuštěna v roce 1997 a v roce 2001 prolétla kolem Jupitera. Když bude v příštích čtyřech letech Cassini obíhat kolem Saturna, tak prolétne kolem mnoha saturnových měsíců a pořídí dosud nevídané podrobné snímky a vypustí sondu na Titan. Na snímku nahoře je vidět jak Cassini zobrazil Saturna před dvěma týdny, když se k němu přiblížil na pouhých 24 miliónů kilometrů. Lze vidět složité oblačné vzory, tisíce prstenců, úhel stínu který nelze spatřit ze Země a měsíc (pokud ho dokážete najít).

Štítky: Saturn, Cassini, Prstence


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »