Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

24 miliónů kilometrů k Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Příští zastávka: Saturn. Kosmická sonda Cassini-Huygens se blíží k Saturnu a 1. července zapálí svoje motory, aby zabrzdila a dostala se na oběžnou dráhu kolem prstencového obra. Automatická sonda byla vypuštěna v roce 1997 a v roce 2001 prolétla kolem Jupitera. Když bude v příštích čtyřech letech Cassini obíhat kolem Saturna, tak prolétne kolem mnoha saturnových měsíců a pořídí dosud nevídané podrobné snímky a vypustí sondu na Titan. Na snímku nahoře je vidět jak Cassini zobrazil Saturna před dvěma týdny, když se k němu přiblížil na pouhých 24 miliónů kilometrů. Lze vidět složité oblačné vzory, tisíce prstenců, úhel stínu který nelze spatřit ze Země a měsíc (pokud ho dokážete najít).

Štítky: Saturn, Cassini, Prstence


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »