Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Astronaut v práci

Uznání: STS-101 Crew, NASA

Už se vám někdy stalo, že všechno bylo vzhůru nohama a vy jste nevěděli, jak to má být? Naštěstí se nestalo astronautovi Jamesi S. Vossovi 21. května 2001 při jeho šestihodinové přípravě na opravu a vylepšení Mezinárodní kosmické stanice. Voss je vidět ukotvený nahoře v úchytkách mechanického ramene, které vysoko nad planetou Zemí manévrovalo z nákladového prostoru raketoplánu Atlantis. Byla to 85. kosmická procházka v americké historii a pátá vyhrazená pro Mezinárodní kosmickou stanici. Výprava STS-101 se vrátila poté, co úspěšné vyměnila baterie stanice, uvedla ji na vyšší oběžnou dráhu a doplnila potřebné zásoby.

Štítky: Kosmonaut, ISS, Space


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »