Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Astronaut v práci

Uznání: STS-101 Crew, NASA

Už se vám někdy stalo, že všechno bylo vzhůru nohama a vy jste nevěděli, jak to má být? Naštěstí se nestalo astronautovi Jamesi S. Vossovi 21. května 2001 při jeho šestihodinové přípravě na opravu a vylepšení Mezinárodní kosmické stanice. Voss je vidět ukotvený nahoře v úchytkách mechanického ramene, které vysoko nad planetou Zemí manévrovalo z nákladového prostoru raketoplánu Atlantis. Byla to 85. kosmická procházka v americké historii a pátá vyhrazená pro Mezinárodní kosmickou stanici. Výprava STS-101 se vrátila poté, co úspěšné vyměnila baterie stanice, uvedla ji na vyšší oběžnou dráhu a doplnila potřebné zásoby.

Štítky: Kosmonaut, ISS, Space


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »