Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prometheus Remastered

Credit: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Jak opravdu vypadá Saturnův pastýřský měsíc Prometheus? Surové snímky z lednového průletu kosmické sondy Cassini kolem tohoto maličkého měsíčku ukázaly na zrnitých obrazech vzrušující podrobnosti, ale nyní tým Cassini tyto snímky digitálně vyčistil a tak se ukázalo více podrobností. Prometheus na snímku nahoře daleko jasněji ukazuje oblý tvar stejně jako četné krátery přes svoji 100 km délku. Jasná část Promethea na snímku nahoře je přímo osvětlená Sluncem, zatímco většina jeho tmavé části je stále rozpoznatelná díky slunečnímu světlu, které je odrážené od Saturnu. Tyto nové podrobnosti spolu s vysokou odrazivostí tohoto měsíce nyní mohou lidstvu pomoci lépe porozumět historii Promethea a Saturnových prstenců. Sonda Cassini má dnes v plánu průlet kolem největšího Saturnova měsíce Titanu a ve středu má proletět ve vzdálenosti jen 600 kilometrů od Dione.

Štítky: Saturn, Cassini, Prometheus


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »