Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prometheus Remastered

Credit: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Jak opravdu vypadá Saturnův pastýřský měsíc Prometheus? Surové snímky z lednového průletu kosmické sondy Cassini kolem tohoto maličkého měsíčku ukázaly na zrnitých obrazech vzrušující podrobnosti, ale nyní tým Cassini tyto snímky digitálně vyčistil a tak se ukázalo více podrobností. Prometheus na snímku nahoře daleko jasněji ukazuje oblý tvar stejně jako četné krátery přes svoji 100 km délku. Jasná část Promethea na snímku nahoře je přímo osvětlená Sluncem, zatímco většina jeho tmavé části je stále rozpoznatelná díky slunečnímu světlu, které je odrážené od Saturnu. Tyto nové podrobnosti spolu s vysokou odrazivostí tohoto měsíce nyní mohou lidstvu pomoci lépe porozumět historii Promethea a Saturnových prstenců. Sonda Cassini má dnes v plánu průlet kolem největšího Saturnova měsíce Titanu a ve středu má proletět ve vzdálenosti jen 600 kilometrů od Dione.

Štítky: Saturn, Cassini, Prometheus


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »