Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prometheus Remastered

Credit: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Jak opravdu vypadá Saturnův pastýřský měsíc Prometheus? Surové snímky z lednového průletu kosmické sondy Cassini kolem tohoto maličkého měsíčku ukázaly na zrnitých obrazech vzrušující podrobnosti, ale nyní tým Cassini tyto snímky digitálně vyčistil a tak se ukázalo více podrobností. Prometheus na snímku nahoře daleko jasněji ukazuje oblý tvar stejně jako četné krátery přes svoji 100 km délku. Jasná část Promethea na snímku nahoře je přímo osvětlená Sluncem, zatímco většina jeho tmavé části je stále rozpoznatelná díky slunečnímu světlu, které je odrážené od Saturnu. Tyto nové podrobnosti spolu s vysokou odrazivostí tohoto měsíce nyní mohou lidstvu pomoci lépe porozumět historii Promethea a Saturnových prstenců. Sonda Cassini má dnes v plánu průlet kolem největšího Saturnova měsíce Titanu a ve středu má proletět ve vzdálenosti jen 600 kilometrů od Dione.

Štítky: Saturn, Cassini, Prometheus


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia Neptún a Venuše

Konjunkcia Neptún a Venuše

Další informace »