Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prometheus Remastered

Credit: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Jak opravdu vypadá Saturnův pastýřský měsíc Prometheus? Surové snímky z lednového průletu kosmické sondy Cassini kolem tohoto maličkého měsíčku ukázaly na zrnitých obrazech vzrušující podrobnosti, ale nyní tým Cassini tyto snímky digitálně vyčistil a tak se ukázalo více podrobností. Prometheus na snímku nahoře daleko jasněji ukazuje oblý tvar stejně jako četné krátery přes svoji 100 km délku. Jasná část Promethea na snímku nahoře je přímo osvětlená Sluncem, zatímco většina jeho tmavé části je stále rozpoznatelná díky slunečnímu světlu, které je odrážené od Saturnu. Tyto nové podrobnosti spolu s vysokou odrazivostí tohoto měsíce nyní mohou lidstvu pomoci lépe porozumět historii Promethea a Saturnových prstenců. Sonda Cassini má dnes v plánu průlet kolem největšího Saturnova měsíce Titanu a ve středu má proletět ve vzdálenosti jen 600 kilometrů od Dione.

Štítky: Saturn, Cassini, Prometheus


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru Barva

Přechod Merkuru

Další informace »