Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venušin pás nad Měsíčním údolím

Uznání a copyright: Christine Churchill

Přestože jste to jistě viděli, tak jste si toho možná nevšimli. Při bezoblačném soumraku, před východem nebo po západu slunce, se část atmosféry nad obzorem jeví bezbarvá až lehce zbarvená dorůžova. Tento bezbarvý pás mezi zatmělou oblohou a modrou oblohou lze spatřit v téměř každém směru včetně opačné strany od Slunce a nazývá se Venušin pás. Modrá obloha přímo nahoře je normální sluneční světlo odrážené od atmosféry. Ovšem atmosféra ve Venušině pásu odráží světlo od zapadajícího (nebo vycházejícího) Slunce, které se jeví více červené. Venušin pás lze vidět z kteréhokoliv místa s jasným obzorem. Na snímku nahoře je fotografie Venušina pásu nad ranní mlhou v Měsíčním údolí, což je slavná vinařská oblast v severní Kalifornii v USA. Tento pás často bývá náhodně zachycen na jiných fotografiích.

Štítky: Západ slunce, Belt of Venus, Valley of the moon


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »