Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 602 a dál

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI / AURA) - ESA/Hubble Collaboration

Na okraji satelitní galaxie Malé Magellanovo mračno vzdálené asi 200 tisíc světelných let se nachází pouhých 5 miliónů let stará hvězdokupa NGC 602. Na tomto krásném snímku celé oblasti z Hubbla je vidět, že hvězdokupu NGC 602 obklopuje zárodečný plyn a prach. Fantastické hřebeny a dozadu obrácené tvary silně naznačují, že energetické záření a rázové vlny z hmotných mladých hvězd v NGC 602 zerodovaly prachový materiál a vyvolaly postupné vznikání hvězd, které se vzdaluje od centra kupy. Tento snímek zabírá v odhadované vzdálenosti Malého Magellanova mračna asi 200 světelných let, ale na tomto ostrém pohledu z Hubbla je vidět i pozoruhodný výběr galaxií pozadí. Galaxie pozadí jsou stovky miliónů světelných let za NGC 602.

Štítky: Hvězdokupa, Star-formation, Smc, Background galaxies, Ngc602


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »