Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Poklidné paraselene

Uznání a copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

V popředí této poklidné scény je uprostřed rakouských Alp širé zamrzlé Ossiašské jezero. Na snímku noční oblohy z 1. března jsou Měsíc skoro v úplňku a jasná planeta Saturn vidět přes řídké mraky blízko středu obrázku. Na snímku je vlevo vidět i pozoruhodně jasný a barevný falešný měsíc neboli paraselene. Paraselene je analogem falešného slunce neboli parhelia a vzniká průchodem měsíčního světla přes ledové krystalky hexagonálního tvaru ve vysoké atmosféře v mracích cirrus. Geometrie ledových krystalků určuje vzdálenost Měsíce a paraselene na 22 stupňů.

Štítky: Měsíc, Saturn, Moondog, Paraselene


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »