Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini: Pastýřský měsíc Prometheus

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Kosmická sonda Cassini podrobně zobrazila další Saturnův měsíc. Sonda Cassini, která obíhá Saturn od roku 2004, se minulý týden zblízka podívala na Saturnův měsíček Prometheus. Nahoře je vidět nezpracovaný snímek Promethea ze vzdálenosti 36 000 kilometrů, jeho 100 km dlouhý povrch vykazuje zajímavou soustavu vyboulenin, hřebenů a kráterů. Tyto útvary spolu s podlouhlým tvarem měsíčku a jeho vysokou odrazivostí se nyní studují, aby se tak lépe porozumělo historii Promethea a Saturnových prstenců. Prometheus je jedním z několika známých pastýřských měsíců, jelikož jeho gravitace spolu s jeho doprovodným měsícem Pandora vymezuje spoustu menší ledové tříště do Saturnova prstence F. Cassiniho příští velký cílený průlet bude 2. března kolem měsíce Rhea.

Štítky: Saturn, Cassini, Prometheus


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »