Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini: Pastýřský měsíc Prometheus

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Kosmická sonda Cassini podrobně zobrazila další Saturnův měsíc. Sonda Cassini, která obíhá Saturn od roku 2004, se minulý týden zblízka podívala na Saturnův měsíček Prometheus. Nahoře je vidět nezpracovaný snímek Promethea ze vzdálenosti 36 000 kilometrů, jeho 100 km dlouhý povrch vykazuje zajímavou soustavu vyboulenin, hřebenů a kráterů. Tyto útvary spolu s podlouhlým tvarem měsíčku a jeho vysokou odrazivostí se nyní studují, aby se tak lépe porozumělo historii Promethea a Saturnových prstenců. Prometheus je jedním z několika známých pastýřských měsíců, jelikož jeho gravitace spolu s jeho doprovodným měsícem Pandora vymezuje spoustu menší ledové tříště do Saturnova prstence F. Cassiniho příští velký cílený průlet bude 2. března kolem měsíce Rhea.

Štítky: Saturn, Cassini, Prometheus


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »