Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini: Pastýřský měsíc Prometheus

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Kosmická sonda Cassini podrobně zobrazila další Saturnův měsíc. Sonda Cassini, která obíhá Saturn od roku 2004, se minulý týden zblízka podívala na Saturnův měsíček Prometheus. Nahoře je vidět nezpracovaný snímek Promethea ze vzdálenosti 36 000 kilometrů, jeho 100 km dlouhý povrch vykazuje zajímavou soustavu vyboulenin, hřebenů a kráterů. Tyto útvary spolu s podlouhlým tvarem měsíčku a jeho vysokou odrazivostí se nyní studují, aby se tak lépe porozumělo historii Promethea a Saturnových prstenců. Prometheus je jedním z několika známých pastýřských měsíců, jelikož jeho gravitace spolu s jeho doprovodným měsícem Pandora vymezuje spoustu menší ledové tříště do Saturnova prstence F. Cassiniho příští velký cílený průlet bude 2. března kolem měsíce Rhea.

Štítky: Saturn, Cassini, Prometheus


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »