Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini: Pastýřský měsíc Prometheus

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Kosmická sonda Cassini podrobně zobrazila další Saturnův měsíc. Sonda Cassini, která obíhá Saturn od roku 2004, se minulý týden zblízka podívala na Saturnův měsíček Prometheus. Nahoře je vidět nezpracovaný snímek Promethea ze vzdálenosti 36 000 kilometrů, jeho 100 km dlouhý povrch vykazuje zajímavou soustavu vyboulenin, hřebenů a kráterů. Tyto útvary spolu s podlouhlým tvarem měsíčku a jeho vysokou odrazivostí se nyní studují, aby se tak lépe porozumělo historii Promethea a Saturnových prstenců. Prometheus je jedním z několika známých pastýřských měsíců, jelikož jeho gravitace spolu s jeho doprovodným měsícem Pandora vymezuje spoustu menší ledové tříště do Saturnova prstence F. Cassiniho příští velký cílený průlet bude 2. března kolem měsíce Rhea.

Štítky: Saturn, Cassini, Prometheus


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »