Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini: Pastýřský měsíc Prometheus

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Kosmická sonda Cassini podrobně zobrazila další Saturnův měsíc. Sonda Cassini, která obíhá Saturn od roku 2004, se minulý týden zblízka podívala na Saturnův měsíček Prometheus. Nahoře je vidět nezpracovaný snímek Promethea ze vzdálenosti 36 000 kilometrů, jeho 100 km dlouhý povrch vykazuje zajímavou soustavu vyboulenin, hřebenů a kráterů. Tyto útvary spolu s podlouhlým tvarem měsíčku a jeho vysokou odrazivostí se nyní studují, aby se tak lépe porozumělo historii Promethea a Saturnových prstenců. Prometheus je jedním z několika známých pastýřských měsíců, jelikož jeho gravitace spolu s jeho doprovodným měsícem Pandora vymezuje spoustu menší ledové tříště do Saturnova prstence F. Cassiniho příští velký cílený průlet bude 2. března kolem měsíce Rhea.

Štítky: Saturn, Cassini, Prometheus


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »