Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars a barevná měsíční mlžná duha

Uznání a copyright: Wally Pacholka (AstroPics.com, TWAN)

Tato vyhlídka byla neobvyklá dokonce i z vrcholku vulkanického kráteru. Jedním důvodem byl Mars, který se před dvěma týdny jasně třpytil při pořizování tohoto snímku, jelikož se blížil ke svému nejjasnějšímu období za celý rok. Na obrázku nahoře je Mars zcela nahoře vlevo nejjasnějším objektem. Jasnost rudé planety dosáhla vrcholu minulý týden kolem opozice Marsu, kdy byly Země a Mars na svých oběžných drahách nejblíže. A v dolní části snímku se vypíná vzácný měsíční oblouk mlžné duhy. Na rozdíl od běžné duhy, která vzniká prismaticky odráženým slunečním světlem od padajícího deště, tato mlžná duha vznikla měsíčním světlem odráženým malými kapičkami vody, které tvoří mlhu. Ačkoliv se většina mlžných duh jeví bílá, tak zde jsou vidět všechny barvy duhy. Snímek nahoře byl pořízen z vrcholu velké sopky Haleakala na Havaji v USA.

Štítky: Mars, Mračna, Lunar fog bow


26. vesmírný týden 2022

26. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 6. do 3. 7. 2022. Měsíc bude v novu a ještě předtím jej najdeme ráno poblíž Merkuru a Venuše. Ráno můžeme vidět všechny okem viditelné planety v pořadí, jak jdou od Slunce. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. BepiColombo podruhé minula Merkur. SLS byla plně natankována, na test se chystá Super Heavy. Ariane 5 opět úspěšná. První let čistě jihokorejské rakety. VZLÚSat-1 slaví pět let na orbitě. Před 65 lety se narodil český astronom Marek Wolf.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M63

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč       M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2017 K2 PnaStarrs

Kométa je na snímku vľavo dole, vpravo hore je hviezda Cebalrai z Hadonosa.

Další informace »