Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

P2010 A2: Neobvyklý ohon asteroidu znamená silnou srážku

Uznání: NASA, ESA, D. Jewitt (UCLA)

Co je to za podivný objekt? Tento objekt byl poprvé objeven na Zemi na snímcích LINEARu 6. ledna a vypadal natolik neobvykle, že ho minulý týden více prozkoumal Hubblův kosmický dalekohled. To co Hubble na snímku nahoře uviděl znamená, že se P/2010 A2 liší od kteréhokoliv jiného vůbec kdy spatřeného objektu. Na první pohled je vidět, že objekt má ohon komety. Při podrobnější prohlídce je vidět 140m jádro odsazené od středu ohonu, velmi neobvyklá struktura poblíž jádra, ale žádný rozpoznatelný plyn v ohonu. Při vědomí toho, že objekt obíhá v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem, tak předběžná hypotéza, která zdá se vysvětluje všechna pozorování říká, že P/2010 A2 jsou pozůstatky trosek z nedávné srážky dvou malých asteroidů. Pokud je to pravda, tak srážka nejspíše nastala při rychlosti přes 15 000 kilometrů za hodinu, což je pětinásobek rychlosti střely z pušky a uvolnila energii převyšující nukleární bombu. Tlak slunečního záření potom trosky rozprostřel do vlečeného ohonu. Budoucí studium P/2010 A2 může lépe osvětlit srážku původních objektů a může lidstvu pomoci porozumět rannému období Sluneční soustavy, kdy nastávalo množství obdobných srážek.

Štítky: Asteroid, Srážka, P/2010 A2


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 25.9.2021

Další informace »