Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Liščí kožich, Jednorožec a Vánoční strom

Uznání a copyright: Kerry-Ann Lecky Hepburn (Weather and Sky Photography) & Stefano Cancelli (AstroGarage)

Co mají následující věci společné: kužel, liščí kožich a vánoční strom? Odpověď: vše se nachází v souhvězdí Jednorožce (Monoceros). Na snímku nahoře je hvězdotvorná oblast katalogizovaná jako NGC 2264, která je složitou změtí kosmického plynu a prachu ve vzdálenosti asi 2700 světelných let a mísí se zde červené emisní mlhoviny excitované energetickým světlem nově zrozených hvězd s tmavými mezihvězdnými mraky prachu. Tam, kde se jinak zakrývající prachová mračna nachází v blízkosti horkých mladých hvězd, tak také odrážejí světlo hvězd a vytvářejí modré reflekční mlhoviny. Tato široká mozaika zabírá asi 3/4 stupně neboli 1,5 úplňku a ve vzdálenosti NGC 2264 pokrývá 40 světelných let. Mezi zdejší kosmické útvary patří mlhovina Liščí kožich, jejíž spletitá kůže je vlevo nahoře, jasná proměnná hvězda S Mon ponořená do modrého závoje hned pod Liščím kožichem a Kuželová mlhovina zcela vpravo. A samozřejmě, hvězdy v NGC 2264 jsou též známy jako hvězdokupa Vánoční strom. Trojúhelníkový tvar stromu vyznačují hvězdy, které jsou zde vidět šikmo se špičkou v Kuželové mlhovině a její širší základnou se středem poblíž S Mon.

Štítky: NGC 2264, Star-forming region, Fox Fur Nebula


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »