Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prometheus tvoří proudy v Saturnových prstencích

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Kdo způsobil ty podivné tmavé pruhy v Saturnových prstencích? Prometheus. Přesněji, orbitální tanec se Saturnovým měsícem Prometheus stále vytváří v Saturnovu prstenci F neobvyklé světlé a tmavé proudy. Prometheus nyní Saturn obíhá přímo uvnitř tenkého prstence F, ale každých 15 hodin se naváží do jeho vnitřního okraje. Gravitace Promethea potom nejbližší částice z prstence k 80 km měsíci přitahuje. Výsledkem je nejenom proud jasných prstencových částic, ale také tmavý pás, kde částice prstence bývaly. Jelikož Prometheus obíhá rychleji, než částice prstence, tak ledový měsíc vytahuje nový proud každý svůj oběh. Nahoře je současně vidět několik proudů neboli kudrn. Snímek nahoře pořídila v červnu kosmická sonda Cassini, která je družicí Saturnu. přitahuje. Vlevo je vidět samotný podlouhlý měsíc Prometheus.

Štítky: Saturn, Prometheus, Streamers


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimná dúha

Nádherný úkaz zimnej dúhy.

Další informace »