Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prometheus tvoří proudy v Saturnových prstencích

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Kdo způsobil ty podivné tmavé pruhy v Saturnových prstencích? Prometheus. Přesněji, orbitální tanec se Saturnovým měsícem Prometheus stále vytváří v Saturnovu prstenci F neobvyklé světlé a tmavé proudy. Prometheus nyní Saturn obíhá přímo uvnitř tenkého prstence F, ale každých 15 hodin se naváží do jeho vnitřního okraje. Gravitace Promethea potom nejbližší částice z prstence k 80 km měsíci přitahuje. Výsledkem je nejenom proud jasných prstencových částic, ale také tmavý pás, kde částice prstence bývaly. Jelikož Prometheus obíhá rychleji, než částice prstence, tak ledový měsíc vytahuje nový proud každý svůj oběh. Nahoře je současně vidět několik proudů neboli kudrn. Snímek nahoře pořídila v červnu kosmická sonda Cassini, která je družicí Saturnu. přitahuje. Vlevo je vidět samotný podlouhlý měsíc Prometheus.

Štítky: Saturn, Prometheus, Streamers


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »