Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prometheus tvoří proudy v Saturnových prstencích

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Kdo způsobil ty podivné tmavé pruhy v Saturnových prstencích? Prometheus. Přesněji, orbitální tanec se Saturnovým měsícem Prometheus stále vytváří v Saturnovu prstenci F neobvyklé světlé a tmavé proudy. Prometheus nyní Saturn obíhá přímo uvnitř tenkého prstence F, ale každých 15 hodin se naváží do jeho vnitřního okraje. Gravitace Promethea potom nejbližší částice z prstence k 80 km měsíci přitahuje. Výsledkem je nejenom proud jasných prstencových částic, ale také tmavý pás, kde částice prstence bývaly. Jelikož Prometheus obíhá rychleji, než částice prstence, tak ledový měsíc vytahuje nový proud každý svůj oběh. Nahoře je současně vidět několik proudů neboli kudrn. Snímek nahoře pořídila v červnu kosmická sonda Cassini, která je družicí Saturnu. přitahuje. Vlevo je vidět samotný podlouhlý měsíc Prometheus.

Štítky: Saturn, Prometheus, Streamers


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxie M110 (NGC205)

Další informace »