Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prometheus tvoří proudy v Saturnových prstencích

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Kdo způsobil ty podivné tmavé pruhy v Saturnových prstencích? Prometheus. Přesněji, orbitální tanec se Saturnovým měsícem Prometheus stále vytváří v Saturnovu prstenci F neobvyklé světlé a tmavé proudy. Prometheus nyní Saturn obíhá přímo uvnitř tenkého prstence F, ale každých 15 hodin se naváží do jeho vnitřního okraje. Gravitace Promethea potom nejbližší částice z prstence k 80 km měsíci přitahuje. Výsledkem je nejenom proud jasných prstencových částic, ale také tmavý pás, kde částice prstence bývaly. Jelikož Prometheus obíhá rychleji, než částice prstence, tak ledový měsíc vytahuje nový proud každý svůj oběh. Nahoře je současně vidět několik proudů neboli kudrn. Snímek nahoře pořídila v červnu kosmická sonda Cassini, která je družicí Saturnu. přitahuje. Vlevo je vidět samotný podlouhlý měsíc Prometheus.

Štítky: Saturn, Prometheus, Streamers


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »