Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kdysi roztavený povrch Venuše

Uznání: E. De Jong et al. (JPL), MIPL, Magellan Team, NASA

Pokud byste se mohli dívat po Venuši radarovýma očima, co byste viděli? Tato počítačová rekonstrukce povrchu Venuše vznikla z dat z kosmické sondy Magellan. Družice Magellan obíhala kolem Venuše a k mapování povrchu naší sousední planety používala mezi lety 1990 až 1994 radar. Družice Magellan objevila mnoho zajímavých povrchových útvarů včetně velkých kruhových dómů s typickým rozměrem 25 kilometrů, které jsou vidět nahoře. Předpokládá se, že dómy vznikly vulkanismem, i když přesný mechanismus zůstává neznámý. Povrch Venuše je tak horký a nepřátelský, že žádná sonda na povrchu nepřežila déle, než několik minut.

Štítky: Venuše, Volcanism


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »