Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spitzerův Orion

Uznání: NASA, JPL-Caltech, J. Stauffer (SSC/Caltech)

Jen několik kosmických pohledů vzbuzuje představivost tak, jako mlhovina Orion, nesmírně velká porodnice hvězd ve vzdálenosti asi 1500 světelných let. Tento nový infračervený snímek ze Spitzerova kosmického dalekohledu zabírá asi 40 světelných let a byl vytvořen z dat určených pro monitorování jasnosti mladých hvězd v mlhovině, z nichž mnohé jsou obklopeny prašnými, planetotvornými disky. Mladé hvězdy v Orionu jsou ve srovnání se stářím Slunce 4,6 miliardy let staré jen asi 1 milión let. Nejžhavější hvězdy z této oblasti se nalézají v Trapézu, nejjasnější hvězdokupě ve středu obrázku. Spitzerovy zásoby chladícího tekutého hélia došly v květnu 2009, takže tento pohled ve falešných barvách je ze dvou kanálů, které jsou stále citlivé k infračervenému světlu i na vyšších operačních teplotách.

Štítky: Orion, Infračervený, Spitzer


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »