Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spitzerův Orion

Uznání: NASA, JPL-Caltech, J. Stauffer (SSC/Caltech)

Jen několik kosmických pohledů vzbuzuje představivost tak, jako mlhovina Orion, nesmírně velká porodnice hvězd ve vzdálenosti asi 1500 světelných let. Tento nový infračervený snímek ze Spitzerova kosmického dalekohledu zabírá asi 40 světelných let a byl vytvořen z dat určených pro monitorování jasnosti mladých hvězd v mlhovině, z nichž mnohé jsou obklopeny prašnými, planetotvornými disky. Mladé hvězdy v Orionu jsou ve srovnání se stářím Slunce 4,6 miliardy let staré jen asi 1 milión let. Nejžhavější hvězdy z této oblasti se nalézají v Trapézu, nejjasnější hvězdokupě ve středu obrázku. Spitzerovy zásoby chladícího tekutého hélia došly v květnu 2009, takže tento pohled ve falešných barvách je ze dvou kanálů, které jsou stále citlivé k infračervenému světlu i na vyšších operačních teplotách.

Štítky: Orion, Infračervený, Spitzer


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční halo nad Průhonicemi

E-M10MarkII, 1/4000 s f/13 12 mm při dopíjení krabičky chutného acidofilního mléka jsem zvrátil hlavu kolmo k nebesům a za odměnu ajtakrajta - Sluneční halo jak brno. Honem k té zajímavé moderní lampě na náměstí a cvak, než to zmizí... To velké halo jsem objevil až doma, takže je tam aspoň ten kousek. Mírně upravená sytost barev, stažený jas, trochu kontrastu je to identické pozorování jevu, který nafotil Petr Mazanec o vous vedle Na Chodově.

Další informace »