Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 418: Mlhovina Spirograf

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA); Acknowledgement: R. Sahai (JPL) et al.

Jak vzniká ta podivná textura v IC 418? Planetární mlhovina IC 418 se pro svoji podobnost s kresbami z cyklického kreslícího nástroje též nazývá mlhovina Spirograf, ovšem ty vzory nejsou moc dobře prostudovány. Možná, že souvisí s chaotickými větry z centrální proměnné hvězdy, která během pouhých několika hodin mění nepředvídatelně svoji jasnost. Na rozdíl od toho existují důkazy, že před pouhými několika milióny lety se IC 418 podobala dobře prostudované hvězdě, našemu Slunci. Teprve před několika tisíci lety byla IC 418 pravděpodobně obyčejným rudým obrem. Jelikož ale spotřebovala jaderné palivo, tak se vnější obálka začala rozpínat a zanechala horké zbylé jádro, které je vidět ve středu snímku a ze kterého se stane bílý trpaslík. Světlo z tohoto centrálního jádra excituje okolní atomy v mlhovině a ty potom září. IC 418 se nachází asi 2000 světelných let daleko a měří 0,3 světelných let. Tento snímek ve falešných barvách pořízený Hubblovým kosmickým dalekohledem ukazuje neobvyklé podrobnosti.

Štítky: Planetární mlhovina, IC 418, Spirograph Nebula


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »