Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 418: Mlhovina Spirograf

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA); Acknowledgement: R. Sahai (JPL) et al.

Jak vzniká ta podivná textura v IC 418? Planetární mlhovina IC 418 se pro svoji podobnost s kresbami z cyklického kreslícího nástroje též nazývá mlhovina Spirograf, ovšem ty vzory nejsou moc dobře prostudovány. Možná, že souvisí s chaotickými větry z centrální proměnné hvězdy, která během pouhých několika hodin mění nepředvídatelně svoji jasnost. Na rozdíl od toho existují důkazy, že před pouhými několika milióny lety se IC 418 podobala dobře prostudované hvězdě, našemu Slunci. Teprve před několika tisíci lety byla IC 418 pravděpodobně obyčejným rudým obrem. Jelikož ale spotřebovala jaderné palivo, tak se vnější obálka začala rozpínat a zanechala horké zbylé jádro, které je vidět ve středu snímku a ze kterého se stane bílý trpaslík. Světlo z tohoto centrálního jádra excituje okolní atomy v mlhovině a ty potom září. IC 418 se nachází asi 2000 světelných let daleko a měří 0,3 světelných let. Tento snímek ve falešných barvách pořízený Hubblovým kosmickým dalekohledem ukazuje neobvyklé podrobnosti.

Štítky: Planetární mlhovina, IC 418, Spirograph Nebula


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »