Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Merkur a Venuše nad Paříží

Uznání a copyright: Josselin Desmars

Běžte dnes v podvečer ven a podívejte se na jednu z nejzajímavějších planetárních konjunkcí nedávných let. Hned po západu jsou blízko sebe vidět planety Merkur a Venuše. Venuše je nyní vidět jako jeden z nejjasnějších objektů na obloze a často se zaměňuje s nějakým letadlem. (Venuše se ovšem pohybuje mnohem pomaleji, že ano.) Merkur je pochopitelně mnohem slabší a obvykle je ho těžké nalézt. V posledních době lze Merkur snadno nalézt hned vedle Venuše, ale během příštího týdne bude stále více vidět pod touto jasnější planetou. Na snímku nahoře jsou Venuše a Merkur vedle slavné katedrály Notre Dame v Paříži ve Francii. Při pečlivé prohlídce obrázku uvidíte, že ten další jasný objekt pod Venuší je architektonická ikona - Eiffelova věž.

Štítky: Merkur, Paris, Notre Dame, Mouse over


10. vesmírný týden 2026

10. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 3. do 8. 3. 2026. Měsíc bude v úplňku. Za soumraku je dobře vidět Venuše, která se potká se Saturnem a Neptunem. Vysoko pod Plejádami je Uran a v Blížencích výrazný Jupiter. Aktivita Slunce nízká, ale už vidíme i nějaké skvrny. V týdnu nastává ideální okno viditelnosti komety Wierzchos. Nejlepší snímky komety 3I/ATLAS ze sondy JUICE publikovala Evropská vesmírná agentura. NASA nechala zavést raketu SLS k opravám héliového okruhu horního stupně a oznámila změny v programu Artemis. Po rekordně dlouhé době 187 dnů se vrátil níkladní Dragon z ISS. Před 35 lety prolétlo hejno kosmických sond poblíž jádra Halleyovy komety. Nejblíže a nejlepší snímky přinesla mise Giotto.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2026 obdržel snímek Adama Denka s názvem „Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou“ Co nám to naše Slunce tropí? Téměř dva roky po slunečním maximu a my tu máme „jednu polární záři za druhou“, byť je to řečeno trochu nadneseně. Ovšem ve chvíli,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2024 E1 (Wierzchos)

https://en.wikipedia.org/wiki/C/2024_E1_(Wierzcho%C5%9B)

Další informace »