Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Měsíce při jeho západu

Uznání a copyright: Itahisa N. González (Grupo de Observadores Astronómicos de Tenerife)

Ranní pozorovatele ve východním Atlantiku přivítal 21. prosince nízko nad obzorem tmavý červený Měsíc při úplné fázi slunovratového lunárního zatmění 2010, které začalo téměř při západu Měsíce. Tento dobře komponovaný obraz geocentrické nebeské události se skládá z mnoha expozic, které sledují postup zatmění z Tenerife na Kanárských ostrovech. Měsíc se nejprve odrážel nad mořem mraků a oceánem a jak se pohyboval zleva doprava, tak hroužil hlouběji do zatmění. Když se Měsíc na opačné straně od Slunce blížil k západnímu obzoru, tak se ocitl v nejtmavější části stínu, zrovna před východem Slunce na Tenerife.

Štítky: Východ slunce, Tenerife, Total lunar eclipse, Moonset, Tle2010


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »