Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světlo oblohy nad Libyí

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Někdy se zdá, že září obloha samotná. Obvykle to znamená, že je vidět mračno, které odráží sluneční nebo měsíční světlo. Pokud zář vypadá jako slabý pás světla, které probíhá přes celou oblohu, tak asi vidíte kombinované světlo miliard hvězd, které tvoří Mléčnou dráhu. Taková záře je vidět na obrázku nahoře, jak uhlopříčně stoupá vpravo nahoru. Pokud zář vychází z pod obzoru před východem slunce nebo po západu, tak se může jednat o zvířetníkové světlo. Zvířetníkové světlo je jen sluneční světlo odrážené malými částečkami prachu na oběžné dráze v naší Sluneční soustavě a na snímku nahoře s stoupá doleva nahoru. Mnoho z těchto částic vyvrhly komety. Snímek nahoře byl pořízen tento měsíc po západu slunce z Ras Lanuf v Libyi.

Štítky: Mléčná dráha, Zvířetníkové světlo, Libya, Mouse over


48. vesmírný týden 2022

48. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 11. do 4. 12. 2022. Měsíc bude v první čtvrti a ukáže se písmeno X. Večer můžeme na jihu pozorovat Saturn a Jupiter a na východě Mars. Aktivita Slunce je nízká. Kometa 29P výrazně zjasnila. Český vojenský pilot Aleš Svoboda se stal záložním astronautem ESA. Orion se dostal na protáhlou dráhu kolem Měsíce. K ISS přiletěla nákladní loď Dragon mimo jiné s další dvojicí rolovacích solárních panelů iROSA. Před 155 lety, 3. prosince 1867, se narodil významný český astronom, spoluzakladatel hvězdárny v Ondřejově, jeden ze zakládajících členů ČAS a její dlouholetý předseda František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6883 SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2022 získal snímek „NGC 6883“, jehož autorem je Pavol Kollarik     Končí léto a některá souhvězdí se pomalu z noční oblohy začínají ztrácet, abychom se s nimi setkali opět za půl roku. Máme zde tedy jednu z letošních

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxia M33

Vybavenie: EQ5Pro, podomácky vyrobený newton 100/500, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, DSS, Siril, Adobe photoshop 88x180 sec. Lights gain5, offset115 pri -10°C, 100 bias, 30 flats, 30 darkflats, 50 darks.

Další informace »