Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jeden milión galaxií

Uznání: 2MASS, T. H. Jarrett, J. Carpenter, & R. Hurt

Je distribuce nejbližších galaxií náhodná? Vynesení více než miliónu nejjasnějších "vzdálených zdrojů" detekovaných dvoumikronovou přehlídkou 2MASS (Two Micron All Sky Survey) ukazuje, že ne. Převážná většina těchto infračervených vzdálených zdrojů jsou galaxie. Nahoře je vidět pozoruhodná struktura tapisérie, která vymezuje limity jak vesmír vznikl a vyvíjel se. Mnoho galaxií je k sobě gravitačně vázáno za vzniku kup, které se volně zase vážou do nadkup a ty jsou někdy vidět, jak se seskupují do ještě větších prostorových struktur. Naproti tomu tu svislou modrou šerpu způsobují velmi jasné hvězdy v naší vlastní Mléčné dráze.

Štítky: Galaxie, 2mass, Local universe


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »