Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nakloněný Orion nad zasněženým Irskem

Uznání a copyright: Brendan Alexander (Donegal Skies)

Orion vychází vždycky nakloněný ... a tento měsíc byl chycen při činu nad zasněženou krajinou v Donegalu v Irsku. Fotograf si k vytvoření tohoto poklidného snímku našel malebný výhled na východ, počkal až po západu slunce a na okamžik osvítil popředí bleskem. Ty tři jasné hvězdy v pásu Orionu stojí téměř svisle nad zasněženou cestou dole. Vpravo dole je vidět, jak z pásu visí hvězdy a mlhoviny lovcova meče. Žlutooranžová hvězda Betelgeuse je nejjasnější hvězdou vlevo na snímku. Jak bude na severní polokouli zima postupovat, tak bude Orion dříve vycházet a při západu bude čím dál výše na obloze.

Štítky: Sníh, Orion, Ireland


26. vesmírný týden 2022

26. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 6. do 3. 7. 2022. Měsíc bude v novu a ještě předtím jej najdeme ráno poblíž Merkuru a Venuše. Ráno můžeme vidět všechny okem viditelné planety v pořadí, jak jdou od Slunce. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. BepiColombo podruhé minula Merkur. SLS byla plně natankována, na test se chystá Super Heavy. Ariane 5 opět úspěšná. První let čistě jihokorejské rakety. VZLÚSat-1 slaví pět let na orbitě. Před 65 lety se narodil český astronom Marek Wolf.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M63

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč       M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2017 K2 PnaStarrs

Kométa je na snímku vľavo dole, vpravo hore je hviezda Cebalrai z Hadonosa.

Další informace »