Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ozdoby na obloze

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Tuto kosmickou scénu kousek na sever od Orionova pásu zdobí jasné hvězdy, mračna prachu a zářivé mlhoviny. Širokoúhlý pohled blízko roviny naší Mléčné dráhy zabírá asi 5,5 stupně. Vlevo je výrazně modrá reflekční mlhovina M78. Barva M78 je způsobena především odrazem modrého světla horkých mladých hvězd. Středem probíhá barevně kontrastní pruh zářícího vodíku jako součást slabé, ale rozsáhlé emisní mlhoviny v této oblasti. Tmavé mračno vpravo tvoří dobře známou siluetu katalogizovanou jako LDN 1622. Zatímco M78 a komplex Barnardovy smyčky jsou asi 1500 světelných let daleko, tak LDN 1622 je zřejmě mnohem blíže, jen asi 500 světelných let od naší dobré planety Země.

Štítky: Orion, M78, Barnard's Loop, Ldn1622


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »