Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd na severu

Uznání a copyright: P-M Hedén (Clear Skies, TWAN)

I po tisíci zimách stěny této zříceniny vikingského chrámu poblíž Vallentunu ve Švédsku stále míří k nebi. Tuto scénu zachytila časová expozice 14. prosince, kdy hvězdy za dlouhé noci sledovaly vznešené oblouky a tak odrážely denní otáčení Země kolem své osy. Zemská osa míří k Polárce, neboli Severce, poblíž středu soustředných stop. Pozorovatelé v této zimní noci uvítali jasný meteor z každoročního meteorického roje Geminid, který přeťal stopy hvězd nad nižší stěnou chrámu. K celkové kompozici přispívá i skutečnost, že jak stopa meteoru, tak i vrchol chrámu míří k severnímu světovému pólu.

Štítky: Stopy hvězd, Ncp, Viking church, Geminid


26. vesmírný týden 2022

26. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 6. do 3. 7. 2022. Měsíc bude v novu a ještě předtím jej najdeme ráno poblíž Merkuru a Venuše. Ráno můžeme vidět všechny okem viditelné planety v pořadí, jak jdou od Slunce. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. BepiColombo podruhé minula Merkur. SLS byla plně natankována, na test se chystá Super Heavy. Ariane 5 opět úspěšná. První let čistě jihokorejské rakety. VZLÚSat-1 slaví pět let na orbitě. Před 65 lety se narodil český astronom Marek Wolf.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M63

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč       M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2017 K2 PnaStarrs

Kométa je na snímku vľavo dole, vpravo hore je hviezda Cebalrai z Hadonosa.

Další informace »