Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geminidy nad Kit Peakem

Uznání a copyright: David A. Harvey

Na tomto pohledu na noční oblohu z národní observatoře Kitt Peak nedaleko Tucsonu v Arizoně v USA jsou v popředí kopule dvou velkých dalekohledů. Scéna byla zachycena časně ráno v úterý poblíž maxima prosincového meteorického roje Geminid. Budova bližší ke kameře s pootevřenou kopulí hostí 2,3 metrový (90 palcový) Bokův dalekohled, který provozuje Stewardova observatoř z University of Arizona. Za Bokovým dalekohledem je kopule 4 m dalekohledu Mayall. Nicméně žádný dalekohled nebyl třeba pro zážitky z meteorů svištících oblohou! Tento kompozitní obrázek se skládá ze 13 expozic, každá je dlouhá 15 sekund a jsou pořízeny širokoúhlým objektivem v průběhu 2 hodin za teplé a jasné noci na Kitt Peak. Tento každoroční meteorický roj je důsledkem průletu Země přes prach z tajemného tělesa podobnému asteroidu - 3200 Phaethon.

Štítky: Dalekohled, Meteor, Observatoř, Meteorický roj, Geminids, Kit peak


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »