Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geminidy nad Kit Peakem

Uznání a copyright: David A. Harvey

Na tomto pohledu na noční oblohu z národní observatoře Kitt Peak nedaleko Tucsonu v Arizoně v USA jsou v popředí kopule dvou velkých dalekohledů. Scéna byla zachycena časně ráno v úterý poblíž maxima prosincového meteorického roje Geminid. Budova bližší ke kameře s pootevřenou kopulí hostí 2,3 metrový (90 palcový) Bokův dalekohled, který provozuje Stewardova observatoř z University of Arizona. Za Bokovým dalekohledem je kopule 4 m dalekohledu Mayall. Nicméně žádný dalekohled nebyl třeba pro zážitky z meteorů svištících oblohou! Tento kompozitní obrázek se skládá ze 13 expozic, každá je dlouhá 15 sekund a jsou pořízeny širokoúhlým objektivem v průběhu 2 hodin za teplé a jasné noci na Kitt Peak. Tento každoroční meteorický roj je důsledkem průletu Země přes prach z tajemného tělesa podobnému asteroidu - 3200 Phaethon.

Štítky: Dalekohled, Meteor, Observatoř, Meteorický roj, Geminids, Kit peak


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »