Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geminidy nad Kit Peakem

Uznání a copyright: David A. Harvey

Na tomto pohledu na noční oblohu z národní observatoře Kitt Peak nedaleko Tucsonu v Arizoně v USA jsou v popředí kopule dvou velkých dalekohledů. Scéna byla zachycena časně ráno v úterý poblíž maxima prosincového meteorického roje Geminid. Budova bližší ke kameře s pootevřenou kopulí hostí 2,3 metrový (90 palcový) Bokův dalekohled, který provozuje Stewardova observatoř z University of Arizona. Za Bokovým dalekohledem je kopule 4 m dalekohledu Mayall. Nicméně žádný dalekohled nebyl třeba pro zážitky z meteorů svištících oblohou! Tento kompozitní obrázek se skládá ze 13 expozic, každá je dlouhá 15 sekund a jsou pořízeny širokoúhlým objektivem v průběhu 2 hodin za teplé a jasné noci na Kitt Peak. Tento každoroční meteorický roj je důsledkem průletu Země přes prach z tajemného tělesa podobnému asteroidu - 3200 Phaethon.

Štítky: Dalekohled, Meteor, Observatoř, Meteorický roj, Geminids, Kit peak


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »