Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Moment s meteorem

Uznání a copyright: Amir Hossein Abolfath (TWAN)

Tento intenzivní a jasný bolid se v úterý zablýskl studenou a jasnou časnou ranní oblohou nad pohořím Karakas v centrálním Iránu v době vrcholícího každoročního meteorického roje Geminid. Aby fotograf zachytil tento moment s meteorem a zimní noční oblohu, tak kameru umístil na stativ a po 1,5 minuty otevřel závěrku. Během té doby spousty hvězd na obloze pomalu vykroužily krátké obloukovité stopy, které jsou odrazem denního otáčení Země kolem své osy. Brilantní stopa meteoru přes tuto scénu byla ale opravdu krátká. Meteor při letu měnil barvu a ve středu své dráhy zanechal také červený zákrut horkého, zářivého plynu. Pohoří je vidět v siluetě proti spojité záři vzdáleného světla měst.

Štítky: Stopy hvězd, Meteor, Bolid, Meteorický roj, Geminids, Karkas mountains


33. vesmírný týden 2026

33. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2026. Měsíc bude v novu a nastane výrazné částečné zatmění Slunce, v části Evropy jako úplné. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Po půlnoci je už vidět Saturn a Neptun, ráno uvidíme Merkur, Mars a Uran. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Zjasnila kometa 220P/McNaught a je dostupná i malým triedrem. Dopad Falconu 9 na Měsíc nevyvolal nijak zásadní oblak hmoty. Před 60 lety začal mapovat Měsíc Lunar Orbiter 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečně zakryté zapadající Slunce ve Španělsku

Technika: refraktor WO FLT98/618, okulár Pentax 14 mm, mobil Google Pixel 8 Pro (ruční zaostření, ruční white balance a ruční úprava jasu). Podání barev i kontrast je blízké skutečné realitě v tu chvíli.

Další informace »