Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Moment s meteorem

Uznání a copyright: Amir Hossein Abolfath (TWAN)

Tento intenzivní a jasný bolid se v úterý zablýskl studenou a jasnou časnou ranní oblohou nad pohořím Karakas v centrálním Iránu v době vrcholícího každoročního meteorického roje Geminid. Aby fotograf zachytil tento moment s meteorem a zimní noční oblohu, tak kameru umístil na stativ a po 1,5 minuty otevřel závěrku. Během té doby spousty hvězd na obloze pomalu vykroužily krátké obloukovité stopy, které jsou odrazem denního otáčení Země kolem své osy. Brilantní stopa meteoru přes tuto scénu byla ale opravdu krátká. Meteor při letu měnil barvu a ve středu své dráhy zanechal také červený zákrut horkého, zářivého plynu. Pohoří je vidět v siluetě proti spojité záři vzdáleného světla měst.

Štítky: Stopy hvězd, Meteor, Bolid, Meteorický roj, Geminids, Karkas mountains


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »