Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní Amerika a Pelikán

Uznání a copyright: Martin Pugh

Dobře známé tvary zde jsou na ne tak dobře známých místech. Vlevo je emisní mlhovina katalogizovaná jako NGC 7000, která je slavná částečně proto, že připomíná kontinent Severní Ameriku. Emisní oblast napravo od mlhoviny Severní Amerika je IC 5070, pro své vnější obrysy zvaná jako mlhovina Pelikán. Obě jasné mlhoviny vzdálené asi 1500 světelných let od sebe odděluje tmavý mrak zakrývajícího plynu. Pole široké 4 stupně zabírá v této vzdálenosti asi 100 světelných let. Tento nádherný kosmický portrét kombinuje úzkopásmové snimky této oblasti ve falešných barvách, aby se zvýraznily jasné ionizační fronty s jemnými podrobnostmi temných prašných forem v siluetě. V úzkých pásmech jsou zachyceny emise atomárního vodíku, síry a kyslíku. Tyto mlhoviny lze z tmavých míst vidět i triedrem. Od jasné hvězdy Deneb v Labuti se dívejte na severovýchod.

Štítky: Emisní mlhovina, Mlhovina Severní Amerika, Mlhovina Pelikán, Ic5070, Narrow-band, Ngc7000


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »