Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Severní Amerika

Uznání a copyright: Ignacio Rico Gualda

Mlhovina Severní Amerika může dělat na obloze to, co většina Severoameričanů na Zemi nemůže, totiž tvořit hvězdy. Zvlášt ta jasná část, která v analogii s pozemským kontinentem vypadá jako Střední Amerika a Mexiko je ve skutečnosti lože horkého plynu, prachu a nově vzniklých hvězd známé jako Labutí stěna. Snímek nahoře ukazuje tuto hvězdotvornou stěnu osvětlovanou a erodovanou jasnými mladými hvězdami a částečně ukrytou temným prachem, který vytvořily. Mlhovina Severní Amerika (NGC 7000) má asi 50 světelných let a nachází se asi 1500 světelných let daleko v souhvězdí Labuť (Cygnus).

Štítky: Mlhovina Severní Amerika, Cygnus wall, NGC 7000


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »