Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pod jižním pólem Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co ukrývají mračna pod neobvyklým jižním pólem Saturnu? Kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu, zachytila dolní oblast tohoto obřího tělesa s prstenci v infračerveném světle, aby pomohla s odpovědí. Tamní husté mraky se jeví tak tmavé, protože odstiňují většinu infračerveného světla emitovaného teplejšími oblastmi pod nimi, zatímco poměrně tenká mračna vypadají mnohem světlejší. Saturn obepínají v několika šířkách pásy mračen, zatímco tmavé ovály ukazují na vířící bouřkové systémy. Závoj horní vrstvy mraků, který je vidět blíž k Saturnovu rovníku v blízkosti pólu překvapivě mizí a není ani nad podivným polárním vírem. Sonda Cassini vstoupila na oběžnou dráhu v roce 2004 a snímek nahoře pořídila minulý rok.

Štítky: Saturn, Infračervený, Jižní pól


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »