Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pod jižním pólem Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co ukrývají mračna pod neobvyklým jižním pólem Saturnu? Kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu, zachytila dolní oblast tohoto obřího tělesa s prstenci v infračerveném světle, aby pomohla s odpovědí. Tamní husté mraky se jeví tak tmavé, protože odstiňují většinu infračerveného světla emitovaného teplejšími oblastmi pod nimi, zatímco poměrně tenká mračna vypadají mnohem světlejší. Saturn obepínají v několika šířkách pásy mračen, zatímco tmavé ovály ukazují na vířící bouřkové systémy. Závoj horní vrstvy mraků, který je vidět blíž k Saturnovu rovníku v blízkosti pólu překvapivě mizí a není ani nad podivným polárním vírem. Sonda Cassini vstoupila na oběžnou dráhu v roce 2004 a snímek nahoře pořídila minulý rok.

Štítky: Saturn, Infračervený, Jižní pól


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »