Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pod jižním pólem Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co ukrývají mračna pod neobvyklým jižním pólem Saturnu? Kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu, zachytila dolní oblast tohoto obřího tělesa s prstenci v infračerveném světle, aby pomohla s odpovědí. Tamní husté mraky se jeví tak tmavé, protože odstiňují většinu infračerveného světla emitovaného teplejšími oblastmi pod nimi, zatímco poměrně tenká mračna vypadají mnohem světlejší. Saturn obepínají v několika šířkách pásy mračen, zatímco tmavé ovály ukazují na vířící bouřkové systémy. Závoj horní vrstvy mraků, který je vidět blíž k Saturnovu rovníku v blízkosti pólu překvapivě mizí a není ani nad podivným polárním vírem. Sonda Cassini vstoupila na oběžnou dráhu v roce 2004 a snímek nahoře pořídila minulý rok.

Štítky: Saturn, Infračervený, Jižní pól


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »