Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pod jižním pólem Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co ukrývají mračna pod neobvyklým jižním pólem Saturnu? Kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu, zachytila dolní oblast tohoto obřího tělesa s prstenci v infračerveném světle, aby pomohla s odpovědí. Tamní husté mraky se jeví tak tmavé, protože odstiňují většinu infračerveného světla emitovaného teplejšími oblastmi pod nimi, zatímco poměrně tenká mračna vypadají mnohem světlejší. Saturn obepínají v několika šířkách pásy mračen, zatímco tmavé ovály ukazují na vířící bouřkové systémy. Závoj horní vrstvy mraků, který je vidět blíž k Saturnovu rovníku v blízkosti pólu překvapivě mizí a není ani nad podivným polárním vírem. Sonda Cassini vstoupila na oběžnou dráhu v roce 2004 a snímek nahoře pořídila minulý rok.

Štítky: Saturn, Infračervený, Jižní pól


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »