Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duch Mirach

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis (TWAN)

Co se duchů týče, tak duch Mirachu není vůbec tak strašidelný. Duch Mirachu je ve skutečnosti slabá, rozplizlá galaxie, kterou astronomové dobře znají, protože je vidět skoro spolu s jasnou hvězdou Mirach. Ve středu tohoto hvězdného pole je Mirach, neboli Beta Andromedae. Mirach je asi 200 světelných let vzdálený rudý obr, chladnější než naše Slunce, ale mnohem větší a proto i jasnější než naše rodná hvězda. Na většině teleskopických pohledů jsou útvary poblíž Mirach ukryty září a difrakčními paprsky a slabá rozplizlá galaxie tak vypadá jako duchovitý odraz od přezařujícího světla. Duch Mirachu je na tomto ostrém snímku vidět vpravo nahoře, je katalogizován jako galaxie NGC 404 a leží v odhadované vzdálenosti asi 10 miliónů světelných let.

Štítky: Mirach, Beta andromedae, Ngc404, Ghost


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »