Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výbuch obrovského slunečního filamentu

Uznání: NASA's GSFC, SDO AIA Team

Klikněte na šipku a podívejte se na explozi neobvykle dlouhého vlákna ze Slunce. Více než týden byl tento filament pozorován, jak se vznáší nad slunečním povrchem, než vybuchl. Postupné snímky byly pořizovány z družice Země SDO (Solar Dynamics Observatory) v barvě ultrafialového světla, které specificky emituje hélium. Exploze vytvořila výron koronární hmoty CME (Coronal Mass Ejection), který vysokoenergetické plazma rozptýlil do Sluneční soustavy. Plazmový mrak minul Zemi a tedy nevyvolal polární záře. Erupce nahoře a neobvykle rozsáhlá erupce, která nastala v srpnu ukazují, jak velice vzdálené oblasti na Slunci mohou někdy působit zároveň. Exploze jako byla tato se v několika příštích letech stanou běžnější, jelikož se Slunce blíží ke svému maximu aktivity.

Štítky: Slunce, Protuberance, Erupce, Filament, Video, Sdo


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »