Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výbuch obrovského slunečního filamentu

Uznání: NASA's GSFC, SDO AIA Team

Klikněte na šipku a podívejte se na explozi neobvykle dlouhého vlákna ze Slunce. Více než týden byl tento filament pozorován, jak se vznáší nad slunečním povrchem, než vybuchl. Postupné snímky byly pořizovány z družice Země SDO (Solar Dynamics Observatory) v barvě ultrafialového světla, které specificky emituje hélium. Exploze vytvořila výron koronární hmoty CME (Coronal Mass Ejection), který vysokoenergetické plazma rozptýlil do Sluneční soustavy. Plazmový mrak minul Zemi a tedy nevyvolal polární záře. Erupce nahoře a neobvykle rozsáhlá erupce, která nastala v srpnu ukazují, jak velice vzdálené oblasti na Slunci mohou někdy působit zároveň. Exploze jako byla tato se v několika příštích letech stanou běžnější, jelikož se Slunce blíží ke svému maximu aktivity.

Štítky: Slunce, Protuberance, Erupce, Filament, Video, Sdo


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »