Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start rakety Delta IV Heavy

Uznání a copyright: Ben Cooper (Launch Photography)

Je to nejvyšší aktivně používaná raketa. Delta IV Heavy je největší z raket řady Delta, v prvním stupni má tři startovací rakety místo obvyklé jedné. Výsledkem je nejsilnější raketa amerického letectva schopná vynést na nízkou oběžnou dráhu přes 23 000 kilogramů, což je srovnatelné s raketoplánem. Na obrázku nahoře je druhý start rakety Delta IV Heavy z Cape Canaveral na Floridě v USA v roce 2007 při prvním nočním startu. Po obou stranách stoupající rakety je vidět komplex servisních věží. Raketa tehdy úspěšně vynesla na nízkou oběžnou dráhu průzkumnou družici Země. Delta IV Heavy od té doby uskutečnila několik dalších úspěšných startů a příští měsíc se připravuje start z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii v USA.

Štítky: Raketa, Launch, Delta IV


3. vesmírný týden 2026

3. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 1. do 18. 1. 2026. Měsíc mezi poslední čtvrtí a novem je vidět ráno a dopoledne. Večer je jihozápadem Saturn s Neptunem a nad jihovýchodem jsou Jupiter a Uran. Tři nejmenší planety jsou v zorném poli koronografu SOHO. Aktivita Slunce je trochu zvýšená a nastala i slabší polární záře. Po startu Falconu 9 z Kalifornie mohli pozorovatelé v Evropě spatřit jeho horní stupeň, když vypouštěl zbytky paliva před deorbitací. Mise Crew-11 na ISS končí asi o měsíc dříve pro zdravotní potíže jednoho z členů. Je možné, že 17. ledna začne vývoz rakety SLS mise Artemis II kolem Měsíce. Před 40 lety sledovala sonda Voyager 2 zblízka planetu Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tulip Nebula

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2025 obdržel snímek „Tulip Nebula“, jehož autorem je astrofotograf Peter Jurista Víte, že nejkrásnější tulipán nekoupíte v Holandsku, ale objevíte jej na noční obloze? Zejména v létě vysoko nad našimi hlavami brázdí bůh Zeus, proměněný v Labuť, když

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Falkon 9

Náhodné pozorování při podvečerním výstupu na Plešivec.

Další informace »