Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplný sluneční cyklus ze SOHO

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Naše Slunce prochází každých jedenáct let slunečním cyklem. Kosmická sonda SOHO nyní už zobrazila celý sluneční cyklus a včera oslavila 12. výročí svého vypuštění. Sluneční cyklus je způsoben proměnlivým magnetickým polem Slunce a mění se od slunečního maxima, kdy jsou sluneční skvrny, výrony koronální hmoty (coronal mass ejection) a jevy vzplanutí nejčastější, do slunečního minima, kdy jsou tyto aktivity poměrně řídké. Sluneční minima nastala v letech 1996 a 2007, zatímco sluneční maximum nastalo v roce 2001. Na obrázku nahoře jsou snímky Slunce ze SOHO v extrémním ultrafialovém světle pro každý rok z minulého slunečního cyklu, přičemž každý snímek ilustruje relativní aktivitu Slunce.

Štítky: SOHO, Sluneční maximum, Solar cycle


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »