Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplný sluneční cyklus ze SOHO

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Naše Slunce prochází každých jedenáct let slunečním cyklem. Kosmická sonda SOHO nyní už zobrazila celý sluneční cyklus a včera oslavila 12. výročí svého vypuštění. Sluneční cyklus je způsoben proměnlivým magnetickým polem Slunce a mění se od slunečního maxima, kdy jsou sluneční skvrny, výrony koronální hmoty (coronal mass ejection) a jevy vzplanutí nejčastější, do slunečního minima, kdy jsou tyto aktivity poměrně řídké. Sluneční minima nastala v letech 1996 a 2007, zatímco sluneční maximum nastalo v roce 2001. Na obrázku nahoře jsou snímky Slunce ze SOHO v extrémním ultrafialovém světle pro každý rok z minulého slunečního cyklu, přičemž každý snímek ilustruje relativní aktivitu Slunce.

Štítky: SOHO, Sluneční maximum, Solar cycle


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »