Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Film: Analema nad New Jersey

Uznání a copyright: Tom Matheson (Guidescope.net)

Analema je křivka ve tvaru osmičky, kterou dostanete, když budete každý den ve stejnou dobu označovat polohu Slunce po celý pozemský rok. Aby bylo možné ilustrovat pravidelný sluneční pohyb, tak bylo nahoře pořízeno 26 jednotlivých expozic a tento obtížný projekt probíhal většinou během kalendářního roku 2006. Snímky byly pořizovány v 8 hodin ráno v New Jersey v USA a pak později digitálně zkombinovány s jedním snímkem v popředí. Z jednotlivých snímků vznikl film. Slunovraty odpovídají vrcholu a spodku osmičky a označují nejsevernější a nejjižnější výpady Slunce na obloze. Ladný tvar analemy vzniká kombinací sklonu osy planety Země a variace její rychlosti na oběžné dráze.

Štítky: Slunce, Film, Analemma


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »