Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor na pouštní obloze

Uznání a copyright: Wally Pacholka (AstroPics.com, TWAN)

Každoroční meteorický roj Geminid vzniká při průletu Země prašnými troskami z tajemného asteroidu 3200 Phaethon a měl by být nejlepším rojem tohoto roku. Maximum Geminid je předpovězeno na noc 13./14. prosince, ale Geminidy můžete začít pozorovat už tento víkend. Nejlepší podívaná je po půlnoci pod tmavou, bezměsíčnou oblohou, když je radiant roje v souhvězdí Blíženců (Gemini) vysoko nad obzorem, což je situace výhodná pro pozorovatele na severní polokouli. Na tomto obrázku Geminid z roku 2009 je vidět jasný zelenavý záblesk meteoru oblohou nad pouští Mojave nedaleko města Barstow v Kalifornii v USA. V pozadí lze rozeznat jasné hvězdy severního asterismu známého jako Velký vůz, který průlet meteoru rámuje.

Štítky: Meteor, Meteorický roj, Big dipper, Geminids, Mojave desert


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »