Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor na pouštní obloze

Uznání a copyright: Wally Pacholka (AstroPics.com, TWAN)

Každoroční meteorický roj Geminid vzniká při průletu Země prašnými troskami z tajemného asteroidu 3200 Phaethon a měl by být nejlepším rojem tohoto roku. Maximum Geminid je předpovězeno na noc 13./14. prosince, ale Geminidy můžete začít pozorovat už tento víkend. Nejlepší podívaná je po půlnoci pod tmavou, bezměsíčnou oblohou, když je radiant roje v souhvězdí Blíženců (Gemini) vysoko nad obzorem, což je situace výhodná pro pozorovatele na severní polokouli. Na tomto obrázku Geminid z roku 2009 je vidět jasný zelenavý záblesk meteoru oblohou nad pouští Mojave nedaleko města Barstow v Kalifornii v USA. V pozadí lze rozeznat jasné hvězdy severního asterismu známého jako Velký vůz, který průlet meteoru rámuje.

Štítky: Meteor, Meteorický roj, Big dipper, Geminids, Mojave desert


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »