Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor na pouštní obloze

Uznání a copyright: Wally Pacholka (AstroPics.com, TWAN)

Každoroční meteorický roj Geminid vzniká při průletu Země prašnými troskami z tajemného asteroidu 3200 Phaethon a měl by být nejlepším rojem tohoto roku. Maximum Geminid je předpovězeno na noc 13./14. prosince, ale Geminidy můžete začít pozorovat už tento víkend. Nejlepší podívaná je po půlnoci pod tmavou, bezměsíčnou oblohou, když je radiant roje v souhvězdí Blíženců (Gemini) vysoko nad obzorem, což je situace výhodná pro pozorovatele na severní polokouli. Na tomto obrázku Geminid z roku 2009 je vidět jasný zelenavý záblesk meteoru oblohou nad pouští Mojave nedaleko města Barstow v Kalifornii v USA. V pozadí lze rozeznat jasné hvězdy severního asterismu známého jako Velký vůz, který průlet meteoru rámuje.

Štítky: Meteor, Meteorický roj, Big dipper, Geminids, Mojave desert


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »