Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor na pouštní obloze

Uznání a copyright: Wally Pacholka (AstroPics.com, TWAN)

Každoroční meteorický roj Geminid vzniká při průletu Země prašnými troskami z tajemného asteroidu 3200 Phaethon a měl by být nejlepším rojem tohoto roku. Maximum Geminid je předpovězeno na noc 13./14. prosince, ale Geminidy můžete začít pozorovat už tento víkend. Nejlepší podívaná je po půlnoci pod tmavou, bezměsíčnou oblohou, když je radiant roje v souhvězdí Blíženců (Gemini) vysoko nad obzorem, což je situace výhodná pro pozorovatele na severní polokouli. Na tomto obrázku Geminid z roku 2009 je vidět jasný zelenavý záblesk meteoru oblohou nad pouští Mojave nedaleko města Barstow v Kalifornii v USA. V pozadí lze rozeznat jasné hvězdy severního asterismu známého jako Velký vůz, který průlet meteoru rámuje.

Štítky: Meteor, Meteorický roj, Big dipper, Geminids, Mojave desert


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »