Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Leonidy nad Torre de la Guaita

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado

V roce 1999 vyvrcholil meteorický roj Leonid v impozantním kvapíku. Pozorovatelé v Evropě pozorovali v počtu viditelných meteorů v časných ranních hodinách 18. listopadu kolem 0210 UTC ostrý vrchol. Počty meteorů přesahovaly 1000 za hodinu, minimum pro definování opravdové meteorické bouře. Pozorovatelé v jiných časech a místech kolem zeměkoule hlásili také solidní frekvence mezi 30 až 100 meteory za hodinu. Fotografie nahoře je 20 minutová expozice zakončená před tím, než začal hlavní vrchol Leonid. Je vidět přinejmenším 5 meteorů - Leonid nad pozorovací věží z 12. století Torre de la Guaita v Gironě ve Španělsku. Očekává se, že v několika nadcházejících nocích předvede meteorický roj Geminid nejlepší podívanou tohoto roku.

Štítky: Leonidy, Meteorický roj, Spain


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »