Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zákryt za soumraku

Uznání a copyright: Doug Zubenel (TWAN)

V pondělí 6. prosince se po západu slunce západního obzoru skoro dotýkal tenký, jeden den starý srpek Měsíce. Tento Měsíc také zakryl, neboli přešel před Marsem. Poslední dějství této lunární okultace ve slábnoucím soumraku mohli ale uvidět jenom dobře umístění pozorovatelé v úzkém proužku přes Severní Ameriku. Například tento snímek teleobjektivem krásně zachytil Mars jako špendlíkovou hlavičku světla krátce poté, co se vynořil zpoza osvětleného okraje srpku Měsíce. Pohled na oblohu pochází z města De Soto v Kansasu v centrálních Spojených Státech. Nadcházející úplné zatmění Měsíce v noci 20./21. prosince ovšem potěší mnohem širší komunitu nadšených pozorovatelů Měsíce.

Štítky: Mars, Měsíc, Zákryt, Svítání, Kansas


9. vesmírný týden 2024

9. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 2. do 3. 3. 2024. Měsíc po úplňku bude zářit v druhé polovině noci a ráno, kde se přiblíží k hvězdě Antares. Na večerní obloze je vidět Jupiter a Uran. Aktivita Slunce je stále vysoká a na povrchu je velká skvrna. Soukromý přistávací modul Nova-C Odysseus dosedl na povrch Měsíce zřejmě na boku, ale stále vysílá. Z oběžné dráhy se vrátilo pouzdro soukromé společnosti Varda Space. Proběhlo další, devatenácté přistání stupně Falconu 9. Uplynulo 20 let od startu mise Rosetta-Philae ke kometě 67P a v létě to bude 10 let od jejího příletu k ní.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC2359 Thorova helma

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2024 obdržel snímek „NGC 2359 - Thorova helma“, jehož autorem je Roman Hujer   Jméno Thor nalezneme zejména v mytologii severských národů, například Germánů či Vikingů. Jeho otcem byl Odin, jeden z bohů zde nejvyšších. Je bohem

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

skvrna 3590

Newton 114/500/modifik.Dobson, 1/10000 s, ISO 3200.

Další informace »