Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zákryt za soumraku

Uznání a copyright: Doug Zubenel (TWAN)

V pondělí 6. prosince se po západu slunce západního obzoru skoro dotýkal tenký, jeden den starý srpek Měsíce. Tento Měsíc také zakryl, neboli přešel před Marsem. Poslední dějství této lunární okultace ve slábnoucím soumraku mohli ale uvidět jenom dobře umístění pozorovatelé v úzkém proužku přes Severní Ameriku. Například tento snímek teleobjektivem krásně zachytil Mars jako špendlíkovou hlavičku světla krátce poté, co se vynořil zpoza osvětleného okraje srpku Měsíce. Pohled na oblohu pochází z města De Soto v Kansasu v centrálních Spojených Státech. Nadcházející úplné zatmění Měsíce v noci 20./21. prosince ovšem potěší mnohem širší komunitu nadšených pozorovatelů Měsíce.

Štítky: Mars, Měsíc, Zákryt, Svítání, Kansas


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »