Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zákryt za soumraku

Uznání a copyright: Doug Zubenel (TWAN)

V pondělí 6. prosince se po západu slunce západního obzoru skoro dotýkal tenký, jeden den starý srpek Měsíce. Tento Měsíc také zakryl, neboli přešel před Marsem. Poslední dějství této lunární okultace ve slábnoucím soumraku mohli ale uvidět jenom dobře umístění pozorovatelé v úzkém proužku přes Severní Ameriku. Například tento snímek teleobjektivem krásně zachytil Mars jako špendlíkovou hlavičku světla krátce poté, co se vynořil zpoza osvětleného okraje srpku Měsíce. Pohled na oblohu pochází z města De Soto v Kansasu v centrálních Spojených Státech. Nadcházející úplné zatmění Měsíce v noci 20./21. prosince ovšem potěší mnohem širší komunitu nadšených pozorovatelů Měsíce.

Štítky: Mars, Měsíc, Zákryt, Svítání, Kansas


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »