Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M81 a Arpova smyčka

Uznání a copyright: R Jay GaBany - Collaboration: A. Sollima (IAC),
A. Gil de Paz (U. Complutense Madrid) D. Martínez-Delgado (IAC, MPIA), J.J. Gallego-Laborda (Fosca Nit Obs.), T. Hallas (Hallas Obs.)

Velká a krásná spirální galaxie M81 je jednou z nejjasnějších galaxií na pozemské obloze, co do velikosti se podobá naší Mléčné dráze a leží 11,8 miliónů světelných let daleko v severním souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major). Hloubkový snímek této oblasti ukazuje podrobnosti v jasném žlutém jádru, ale současně sleduje i slabší útvary podél nádherných modrých spirálních ramen a prachových pásů. Sleduje též rozsáhlý, obloukovitý útvar známý jako Arpův oblouk, který se zdá vycházet z galaktického disku vpravo. Arpova smyčka byla podrobena studiu v letech 1960-tých a byla považována za slapový ohon materiálu vytaženého z M81 gravitační interakcí s velkou sousední galaxií M82. Ovšem nedávný výzkum ukázal, že většina Arpovy smyčky nejspíš leží uvnitř naší vlastní galaxie. Barvy smyčky ve viditelném a infračerveném světle odpovídají barvám všudepřítomných mračen prachu, poměrně neprozkoumaných galaktických cirrů vzdálených jen pár stovek světelných let nad rovinou Mléčné dráhy. Prachová mračna se spolu s hvězdami Mléčné dráhy nachází v popředí tohoto pozoruhodného pohledu. Nahoře vlevo od velké spirály M81 je vidět trpasličí galaxie Holmberg IX. Tento snímek zabírá na obloze asi 0,5 stupně, tedy asi velikost úplňku.

Štítky: Prach, M81, Holmberg ix, Ifn, Arp's loop, Cirrus


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »