Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M81 a Arpova smyčka

Uznání a copyright: R Jay GaBany - Collaboration: A. Sollima (IAC),
A. Gil de Paz (U. Complutense Madrid) D. Martínez-Delgado (IAC, MPIA), J.J. Gallego-Laborda (Fosca Nit Obs.), T. Hallas (Hallas Obs.)

Velká a krásná spirální galaxie M81 je jednou z nejjasnějších galaxií na pozemské obloze, co do velikosti se podobá naší Mléčné dráze a leží 11,8 miliónů světelných let daleko v severním souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major). Hloubkový snímek této oblasti ukazuje podrobnosti v jasném žlutém jádru, ale současně sleduje i slabší útvary podél nádherných modrých spirálních ramen a prachových pásů. Sleduje též rozsáhlý, obloukovitý útvar známý jako Arpův oblouk, který se zdá vycházet z galaktického disku vpravo. Arpova smyčka byla podrobena studiu v letech 1960-tých a byla považována za slapový ohon materiálu vytaženého z M81 gravitační interakcí s velkou sousední galaxií M82. Ovšem nedávný výzkum ukázal, že většina Arpovy smyčky nejspíš leží uvnitř naší vlastní galaxie. Barvy smyčky ve viditelném a infračerveném světle odpovídají barvám všudepřítomných mračen prachu, poměrně neprozkoumaných galaktických cirrů vzdálených jen pár stovek světelných let nad rovinou Mléčné dráhy. Prachová mračna se spolu s hvězdami Mléčné dráhy nachází v popředí tohoto pozoruhodného pohledu. Nahoře vlevo od velké spirály M81 je vidět trpasličí galaxie Holmberg IX. Tento snímek zabírá na obloze asi 0,5 stupně, tedy asi velikost úplňku.

Štítky: Prach, M81, Holmberg ix, Ifn, Arp's loop, Cirrus


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »