Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Arp 188 a slapový ocas Pulce

Uznání: H. Ford (JHU), M. Clampin (STScI), G. Hartig (STScI), G. Illingworth (UCO/Lick), ACS Science Team, ESA, NASA

Proč má tato galaxie tak dlouhý ohon? Tento krásný pohled kamerou ACS (Advanced Camera for Surveys), z Hubblova kosmického dalekohledu tvoří vzdálené galaxie pozadí pro roztrženou spirální galaxii Arp 188, neboli galaxii Pulec. Tento kosmický pulec je zhruba 420 miliónů světelných let daleko v severním souhvězdí Drak (Draco). Jeho pro oči přitažlivý ohon je dlouhý 280 tisíc světelných let a obsahuje hmotné, jasné modré hvězdokupy. Jednou z možností je, že mnohem kompaktnější vetřelecká galaxie překřížila cestu galaxii Arp 188, na tomto pohledu zleva doprava, a jejich gravitační přitažlivostí byla odmrštěna za Pulce. Při tomto těsném přiblížení, slapové síly vyvedly ze spirální galaxie hvězdy, plyn a prach za vzniku nádherného ohonu. Odhaduje se, že vetřelecká galaxie samotná se nachází asi 300 tisíc světelných let za Pulcem a lze ji vidět přes spirální ramena v popředí vlevo dole. Pokud se budeme držet pozemského příměru, tak jak bude galaxie Pulec stárnout, tak nejspíše ztratí svůj ocas a hvězdokupy z ocasu vytvoří menší satelitní galaxie kolem té velké spirální galaxie.

Štítky: Spirální galaxie, Arp 188, Tadpole galaxy


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »