Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Arp 188 a slapový ocas Pulce

Uznání: H. Ford (JHU), M. Clampin (STScI), G. Hartig (STScI), G. Illingworth (UCO/Lick), ACS Science Team, ESA, NASA

Proč má tato galaxie tak dlouhý ohon? Tento krásný pohled kamerou ACS (Advanced Camera for Surveys), z Hubblova kosmického dalekohledu tvoří vzdálené galaxie pozadí pro roztrženou spirální galaxii Arp 188, neboli galaxii Pulec. Tento kosmický pulec je zhruba 420 miliónů světelných let daleko v severním souhvězdí Drak (Draco). Jeho pro oči přitažlivý ohon je dlouhý 280 tisíc světelných let a obsahuje hmotné, jasné modré hvězdokupy. Jednou z možností je, že mnohem kompaktnější vetřelecká galaxie překřížila cestu galaxii Arp 188, na tomto pohledu zleva doprava, a jejich gravitační přitažlivostí byla odmrštěna za Pulce. Při tomto těsném přiblížení, slapové síly vyvedly ze spirální galaxie hvězdy, plyn a prach za vzniku nádherného ohonu. Odhaduje se, že vetřelecká galaxie samotná se nachází asi 300 tisíc světelných let za Pulcem a lze ji vidět přes spirální ramena v popředí vlevo dole. Pokud se budeme držet pozemského příměru, tak jak bude galaxie Pulec stárnout, tak nejspíše ztratí svůj ocas a hvězdokupy z ocasu vytvoří menší satelitní galaxie kolem té velké spirální galaxie.

Štítky: Spirální galaxie, Arp 188, Tadpole galaxy


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »