Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Melotte 15 v Srdci

Uznání a copyright: Derek Santiago

Zdá se, že kosmická mračna v centrálních oblastech emisní mlhoviny IC 1805 vytvářejí fantastické tvary. Mračna opracovávají hvězdné větry a záření hmotných hvězd nově zrozených hvězdokup v mlhovině Melotte 15. Ve středu tohoto barevného koutu nebe jsou hvězdokupy staré pouze 1,5 miliónu let spolu s mračny prachu v siluetě proti zářícímu atomickému plynu. Kompozitní pohled z úzko a širokopásmových snímků zabírá asi 40 světelných let a obsahuje emisi vodíku v zelené, síry v červené a kyslíku v modré barvě. Snímky širšího pole ukazují, že celkový jednodušší obrys IC 1805 naznačuje její populární jméno mlhovina Srdce. IC 1805 se nachází asi 7500 světelných let daleko v souhvězdí Kasiopeja (Cassiopeia).

Štítky: Star-formation, Emisní mlhovina, Ic1805, Heart nebula, Melotte 15, Narrow-band


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »