Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Melotte 15 v Srdci

Uznání a copyright: Derek Santiago

Zdá se, že kosmická mračna v centrálních oblastech emisní mlhoviny IC 1805 vytvářejí fantastické tvary. Mračna opracovávají hvězdné větry a záření hmotných hvězd nově zrozených hvězdokup v mlhovině Melotte 15. Ve středu tohoto barevného koutu nebe jsou hvězdokupy staré pouze 1,5 miliónu let spolu s mračny prachu v siluetě proti zářícímu atomickému plynu. Kompozitní pohled z úzko a širokopásmových snímků zabírá asi 40 světelných let a obsahuje emisi vodíku v zelené, síry v červené a kyslíku v modré barvě. Snímky širšího pole ukazují, že celkový jednodušší obrys IC 1805 naznačuje její populární jméno mlhovina Srdce. IC 1805 se nachází asi 7500 světelných let daleko v souhvězdí Kasiopeja (Cassiopeia).

Štítky: Star-formation, Emisní mlhovina, Ic1805, Heart nebula, Melotte 15, Narrow-band


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »