Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tančící polární záře Saturnu

Uznání: VIMS Team, JPL, ESA, NASA

Co pohání polární záře na Saturnu? Při hledání odpovědi vědci prošli stovky infračervených snímků Saturnu z kosmické sondy Cassini, pořízené pro jiné účely, aby našli dostatek snímků polárních září, aby mohli korelovat změny a udělat filmy. Jakmile byly filmy hotové, tak některé z nich jasně ukazují, že Saturnovy polární záře se mohou měnit nejenom s úhlem Slunce, ale také jak se planeta otáčí. Zdá se, že některé změny polárních září souvisí s vlnami v Saturnově magnetosféře, které nejspíše způsobují Saturnovy měsíce. Na snímku nahoře ve falešných barvách pořízeném v roce 2007 je vidět Saturn ve třech pásmech infračerveného světla. Prstence odrážejí poměrně modré sluneční světlo, zatímco planeta samotná svítí v poměrně nízkoenergetické červené. Pás jižní polární záře ve viditelném světle je zelený. Podrobná prohlídka ještě více Saturnových snímků může vést k ještě lepšímu pochopení polárních září na Saturnu i na Zemi.

Štítky: Saturn, Cassini, Auroras


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »