Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tančící polární záře Saturnu

Uznání: VIMS Team, JPL, ESA, NASA

Co pohání polární záře na Saturnu? Při hledání odpovědi vědci prošli stovky infračervených snímků Saturnu z kosmické sondy Cassini, pořízené pro jiné účely, aby našli dostatek snímků polárních září, aby mohli korelovat změny a udělat filmy. Jakmile byly filmy hotové, tak některé z nich jasně ukazují, že Saturnovy polární záře se mohou měnit nejenom s úhlem Slunce, ale také jak se planeta otáčí. Zdá se, že některé změny polárních září souvisí s vlnami v Saturnově magnetosféře, které nejspíše způsobují Saturnovy měsíce. Na snímku nahoře ve falešných barvách pořízeném v roce 2007 je vidět Saturn ve třech pásmech infračerveného světla. Prstence odrážejí poměrně modré sluneční světlo, zatímco planeta samotná svítí v poměrně nízkoenergetické červené. Pás jižní polární záře ve viditelném světle je zelený. Podrobná prohlídka ještě více Saturnových snímků může vést k ještě lepšímu pochopení polárních září na Saturnu i na Zemi.

Štítky: Saturn, Cassini, Auroras


38. vesmírný týden 2023

38. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 9. do 24. 9. 2023. Měsíc bude v první čtvrti a večer je pouze velmi nízko nad obzorem. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno se k nepřehlédnutelné Venuši přidává Merkur. Slunce vyvrhlo oblak hmoty směřující k Zemi. Kometa Nišimura po pěkném ranním představení zmizela i z večerní oblohy. Astronomický ústav vydal analýzu bolidu z 10. září. Na ISS dorazila posádka v lodi Sojuz MS-24. ISS můžeme vidět přelétat večer na obloze. Startovaly další starlinky a řadu teček letící oblohou spatřilo mnoho pozorovatelů. Před 20 lety zanikla v atmosféře Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

EGP (Ajisai)

Prelet družice družice EGP pod Hyádami.

Další informace »