Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tančící polární záře Saturnu

Uznání: VIMS Team, JPL, ESA, NASA

Co pohání polární záře na Saturnu? Při hledání odpovědi vědci prošli stovky infračervených snímků Saturnu z kosmické sondy Cassini, pořízené pro jiné účely, aby našli dostatek snímků polárních září, aby mohli korelovat změny a udělat filmy. Jakmile byly filmy hotové, tak některé z nich jasně ukazují, že Saturnovy polární záře se mohou měnit nejenom s úhlem Slunce, ale také jak se planeta otáčí. Zdá se, že některé změny polárních září souvisí s vlnami v Saturnově magnetosféře, které nejspíše způsobují Saturnovy měsíce. Na snímku nahoře ve falešných barvách pořízeném v roce 2007 je vidět Saturn ve třech pásmech infračerveného světla. Prstence odrážejí poměrně modré sluneční světlo, zatímco planeta samotná svítí v poměrně nízkoenergetické červené. Pás jižní polární záře ve viditelném světle je zelený. Podrobná prohlídka ještě více Saturnových snímků může vést k ještě lepšímu pochopení polárních září na Saturnu i na Zemi.

Štítky: Saturn, Cassini, Auroras


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »