Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter Intrepid na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Robotické vozítko Opportunity náhodou narazilo na další malý kráter na Marsu. Na snímku nahoře je kráter Intrepid, 20 metrový impaktní bazén, jen o něco větší než kráter Nereus, na který vozítko Opportunity narazilo minulý rok. Snímek nahoře má přibližně pravé barvy, ale horizontálně je komprimován, aby bylo možné pojmout širokoúhlé panoráma. Kráter Intrepid byl nazván podle lunárního modulu Intrepid, který minulý měsíc před 41 lety nesl astronauty Apolla 12 na Měsíc Země. Za kráterem Intrepid a za dlouhými rezavými skvrnami marťanské pouště leží vrcholky lemu velkého kráteru Endeavor, který je vidět na obzoru. Pokud se vozítku Opportunity podaří vyhnout se hrubým kamenům a jemnému písku, tak někdy v příštím roce může dorazit ke kráteru Endeavour.

Štítky: Mars, Opportunity rover, Intrepid Crater


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimná dúha

Nádherný úkaz zimnej dúhy.

Další informace »