Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter Intrepid na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Robotické vozítko Opportunity náhodou narazilo na další malý kráter na Marsu. Na snímku nahoře je kráter Intrepid, 20 metrový impaktní bazén, jen o něco větší než kráter Nereus, na který vozítko Opportunity narazilo minulý rok. Snímek nahoře má přibližně pravé barvy, ale horizontálně je komprimován, aby bylo možné pojmout širokoúhlé panoráma. Kráter Intrepid byl nazván podle lunárního modulu Intrepid, který minulý měsíc před 41 lety nesl astronauty Apolla 12 na Měsíc Země. Za kráterem Intrepid a za dlouhými rezavými skvrnami marťanské pouště leží vrcholky lemu velkého kráteru Endeavor, který je vidět na obzoru. Pokud se vozítku Opportunity podaří vyhnout se hrubým kamenům a jemnému písku, tak někdy v příštím roce může dorazit ke kráteru Endeavour.

Štítky: Mars, Opportunity rover, Intrepid Crater


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »