Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Příliš blízko černé díry

Uznání a copyright: Alain Riazuelo

Co byste viděli, kdybyste byli přímo před černou dírou? Nahoře je počítačem generovaný snímek, který ukazuje, jak podivný pohled by to byl. Černá díra má tak silnou gravitaci, že světlo se směrem k ní významně ohýbá, což způsobuje některé velice neobvyklé vizuální distorze. Každá hvězda má přinejmenším dva jasné obrazy, jeden na každé straně černé díry. V blízkosti černé díry můžete vidět celou oblohu, světlo z každého směru se ohýbá kolem a přichází zpátky k vám. Byla použita originální mapa pozadí z infračervené přehlídky oblohy 2MASS superponovaná hvězdami katalogu Henry Drapera. Černé díry se považují za nejhustší stav hmoty a existuje nepřímý důkaz jejich přítomnosti ve hvězdných binárních systémech, centrech kulových hvězdokup, galaxií a kvasarů.

Štítky: Černá díra, Zobrazení gravitační čočkou


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »