Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Příliš blízko černé díry

Uznání a copyright: Alain Riazuelo

Co byste viděli, kdybyste byli přímo před černou dírou? Nahoře je počítačem generovaný snímek, který ukazuje, jak podivný pohled by to byl. Černá díra má tak silnou gravitaci, že světlo se směrem k ní významně ohýbá, což způsobuje některé velice neobvyklé vizuální distorze. Každá hvězda má přinejmenším dva jasné obrazy, jeden na každé straně černé díry. V blízkosti černé díry můžete vidět celou oblohu, světlo z každého směru se ohýbá kolem a přichází zpátky k vám. Byla použita originální mapa pozadí z infračervené přehlídky oblohy 2MASS superponovaná hvězdami katalogu Henry Drapera. Černé díry se považují za nejhustší stav hmoty a existuje nepřímý důkaz jejich přítomnosti ve hvězdných binárních systémech, centrech kulových hvězdokup, galaxií a kvasarů.

Štítky: Černá díra, Zobrazení gravitační čočkou


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »