Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podvojná černá díra v 3C 75

Uznání: X-Ray: NASA / CXC / D. Hudson, T. Reiprich et al. (AIfA);
Radio: NRAO / VLA/ NRL

Co se děje ve středu této hmotné galaxie? Ve středu tohoto kompozitního rentgenového (modrá) / radiového (růžová) snímku jsou dva zdroje, o kterých se předpokládá, že jsou černé díry obíhající kolem sebe a pohání tento obří rádiový zdroj 3C 75. Obě superhmotné černé díry od sebe dělí 25 000 světelných let, obklopuje je horký rentgenový plyn o teplotě mnoha miliónů stupňů a tryskají z nich výtrysky rychlých relativistických částic. Nacházejí se ve vzdálenosti asi 300 miliónů světelných let v jádrech dvou slučujících se galaxií v galaktické kupě Abell 400. Astronomové dospěli k závěru, že obě tyto superhmotné černé díry jsou k sobě vázány gravitací zejména proto, že výtrysky vypadají zahnuté dozadu a to by mohlo být způsobeno jejich rychlým vzájemným pohybem horkým plynem kupy rychlostí 1200 kilometrů za sekundu. V prostředí přehuštěných galaktických kup ve vzdáleném vesmíru se takové ukázkové kosmické splynutí považuje za běžné. Očekává se, že v závěrečných stadiích jsou taková splynutí intenzivním zdrojem gravitačních vln.

Štítky: Galaxie ve srážce, Černá díra, 3C 75


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »