Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Centaurus A

Uznání a copyright: Tim Carruthers

Při vzdálenosti 11 miliónů světelných let od Země je Centaurus A nejbližší aktivní galaxií. Tato pekuliární galaxie je vidět na tomto ostrém snímku, měří přes 60 000 světelných let a je též známa jako NGC 5128. Centaurus A je zjevně výsledkem srážky dvou jinak normálních galaxií a výsledkem je fantastická změť hvězdokup a vetkaných tmavých prachových pásů. Zbytky kosmických trosek u středu galaxie vytrvale tráví centrální černá díra o hmotnosti miliard Sluncí. Tento proces stejně jako u jiných aktivních galaxií i u Centaurus A generuje rádiové, rentgenové a gama záření.

Štítky: Prach, Aktivní galaxie, Cen A, Elliptical galaxy, Ngc 5128


25. vesmírný týden 2026

25. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 6. do 21. 6. 2026. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a setká se s Merkurem a Venuší. Pomalu klesá k obzoru Jupiter. Ráno je vidět Saturn a kometa 10P/Tempel 2. Aktivita Slunce je opět spíše nízká. Možná se objeví noční svítící oblaka. Český astronaut Aleš Svoboda obsadí roli pilota lodi Crew Dragon, která by měla letět k ISS v roce 2027. NASA oznámila složení posádky mise Artemis III, je tam i Evropan Luca Parmitano. Před 50 lety byla na oběžnou dráhu kolem Marsu navedena sonda Viking 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

konjunkce J+V  11.6. 2026

odeznívající konjunkce jupiteru a venuše která probíhala 9 a 10 června zkusil sem nyní s polluxem a castorem

Další informace »