Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie uvnitř Centaurus A

Uznání: J. Keene (SSC/Caltech) et al., JPL, Caltech, NASA

Tento překvapivý pohled pořídily v únoru 2004 pronikavé infračervené kamery Spitzerova kosmického dalekohledu při pohledu do vnitřku k Zemi nejbližší aktivní galaxie Centaurus A. Zkroucené mračno kosmického prachu o rozměru asi 1000 světelných let má zřetelně tvar paralelogramu a nejspíš vzniklo jako důsledek pádu menší spirální galaxie, která padá do obří galaxie Centaurus A. Paralelogram se nachází na stejném místě, jako centrální pás prachu a hvězd aktivní galaxie, který je vidět na známějších optických snímcích. Astronomové věří, že výrazný geometrický tvar představuje přibližně pohled zboku na disk dovnitř padající galaxie, která je přitom interakcí zkrucována a borcena. Trosky z této nešťastné spirální galaxie by nakonec měly být palivem pro superhmotnou černou díru, která číhá ve středu samotné Centaurus A.

Štítky: Infračervený, Aktivní galaxie, Černá díra, Centaurus A


50. vesmírný týden 2018

50. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 10. 12. do 16. 12. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars, nedaleko něj Neptun a výše v Rybách je Uran. Merkur a Venuše jsou vidět ráno. Máme poslední týden vidět bez měsíčního svitu kometu 46P/Wirtanen v jejím přiblížení k Zemi. Výše na obloze je i pěkná kometa 64P/Swift-Gehrels. Sonda InSight už hýbe rukou a fotografuje okolí. U ISS zakotvila nákladní loď Dragon. Jeden ze dvou Falconů musel přistát do moře a podařilo se jej vyzvednout na pevninu. Start Delty IV Heavy z Kalifornie má odklady. Čína vyslala k Měsíci sondu Chang’e 4. Přistát má v pánvi Aitken na jihu Luny. Před 30 lety začala éra telekomunikačních družic Astra a před 25 lety začal Hubble vidět ostře.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LBN 777 - Orlí hlava

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2018 obdržel snímek „LBN 777 – Orlí hlava“, jehož autorem je Martin Myslivec   S objekty na noční obloze je to tak. Buď mají tak trochu nudná, byť pro neznalé někdy záhadná označení jako M, NGC, LBN, IC, GUM, DUN, vdB, Arp, Ced, … a mnoho

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 46P Wirtanen

Nikon, ohnisko 18mm

Další informace »