Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie uvnitř Centaurus A

Uznání: J. Keene (SSC/Caltech) et al., JPL, Caltech, NASA

Tento překvapivý pohled pořídily v únoru 2004 pronikavé infračervené kamery Spitzerova kosmického dalekohledu při pohledu do vnitřku k Zemi nejbližší aktivní galaxie Centaurus A. Zkroucené mračno kosmického prachu o rozměru asi 1000 světelných let má zřetelně tvar paralelogramu a nejspíš vzniklo jako důsledek pádu menší spirální galaxie, která padá do obří galaxie Centaurus A. Paralelogram se nachází na stejném místě, jako centrální pás prachu a hvězd aktivní galaxie, který je vidět na známějších optických snímcích. Astronomové věří, že výrazný geometrický tvar představuje přibližně pohled zboku na disk dovnitř padající galaxie, která je přitom interakcí zkrucována a borcena. Trosky z této nešťastné spirální galaxie by nakonec měly být palivem pro superhmotnou černou díru, která číhá ve středu samotné Centaurus A.

Štítky: Infračervený, Aktivní galaxie, Černá díra, Centaurus A


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplnou náhodou

Počas snímania zatmenia Slnka sa podarilo zachytiť lietadlo A320 na linke Berlín- Antalya

Další informace »