Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sloupy barevného světla

Uznání a copyright: Walter Tape (Alaska Fairbanks), Figure 8-1, Atmospheric Halos

Jak se může objevit polární tak blízko země? Na snímku nahoře ale není polární záře, ale blízké sloupy světla, místní úkaz, který se může jevit jako vzdálený. Na většině míst na Zemi mohou šťastní pozorovatelé uvidět sluneční pilíře, sloupce světla, které se zdá stoupat od Slunce nahoru a je způsobeno vodorovně se snášejícími ledovými krystaly, které v horní atmosféře odrážejí sluneční světlo. Tyto ledové krystaly se obvykle před dosažením země odpaří. Za nízkých teplot se ovšem mohou vodorovně se snášející ledové krystaly vytvářet také v blízkosti země ve formě lehkého sněžení, kterému se někdy říká krystalová mlha. Tyto ledové krystalky pak mohou odrážet pozemní světla do sloupů ne nepodobným slunečním pilířům. Na snímku nahoře vytvářejí světelné pilíře barevná světla kolem stadiónu na bruslení ve Fairbanks na Aljašce.

Štítky: Ledové krystaly, Polární záře, Light pillars


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »