Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter Nereus na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA; Image Processing: Kenneth Kremer

Byla to dlouhá cesta. Vozítko Opportunity nyní jede přes Meridiani Plain na Marsu a jeho cílem je kráter Endeavour, velký kráter o průměru přes 20 kilometrů, který by mohl poskytnout informace o tajemné minulosti starodávného Marsu. Kromě jízdy kolem otevřených polí tmavé půdy a světlých skal vozítko Opportunity narazilo na několik zajímavých útvarů. Jeden z takových útvarů, který je vidět nahoře na digitálně spojeném a vodorovně zhuštěném panorámatu, je kráter Nereus, malý kráter o průměru asi 10 metrů obestoupený rozeklanými skalami. Vozítko Opportunity kromě kráteru Nereus nedávno také narazilo na další neobvyklý kámen, který vypadá jako třetí velký meteorit nalezený na Marsu, pro Opportunity druhý na této cestě. Opportunity jede ke kráteru Endeavour už přes rok a pokud se vyhne vyčnívajícím kamenům a sypkému písku, tak může ke kráteru Endeavour dorazit někdy příští rok.

Štítky: Mars, Opportunity rover, Nereus Crater


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »