Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter Nereus na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA; Image Processing: Kenneth Kremer

Byla to dlouhá cesta. Vozítko Opportunity nyní jede přes Meridiani Plain na Marsu a jeho cílem je kráter Endeavour, velký kráter o průměru přes 20 kilometrů, který by mohl poskytnout informace o tajemné minulosti starodávného Marsu. Kromě jízdy kolem otevřených polí tmavé půdy a světlých skal vozítko Opportunity narazilo na několik zajímavých útvarů. Jeden z takových útvarů, který je vidět nahoře na digitálně spojeném a vodorovně zhuštěném panorámatu, je kráter Nereus, malý kráter o průměru asi 10 metrů obestoupený rozeklanými skalami. Vozítko Opportunity kromě kráteru Nereus nedávno také narazilo na další neobvyklý kámen, který vypadá jako třetí velký meteorit nalezený na Marsu, pro Opportunity druhý na této cestě. Opportunity jede ke kráteru Endeavour už přes rok a pokud se vyhne vyčnívajícím kamenům a sypkému písku, tak může ke kráteru Endeavour dorazit někdy příští rok.

Štítky: Mars, Opportunity rover, Nereus Crater


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »