Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Let nad Columbia Hills na Marsu

Uznání: Randolph Kirk (USGS), MSSS, MER, NASA

Jaké by to bylo létat nad Marsem? Zkombinování údajů o terénu z nyní už nečinné družice Mars Global Surveyor s informacemi z robotického vozítka Spirit, které se nyní pohybuje po Marsu, vyústilo do digitálního filmu, který ukazuje, jak by mohl let nad Columbia Hills vypadat. Na úvodním snímku nahoře jsou proti Columbia Hills výrazně vidět tmavé zvlněné písečné duny. Kliknutí na obrázek nahoře vás vynese nad Mars ke Columbia Hills. Daleko v kopcích začínají být vidět tmavé písečné duny. Vzápětí přeletíte neobvyklý, lehce vyvýšený, bíle olemovaný útvar známý jako Home Plate, jehož původ není v současnosti znám, ale je předmětem výzkumu. Po otočce se ke kopcům začínáte znovu blížit z jiného úhlu, tentokrát zaostříte na Spirit, podivné cizí vozítko vyslané z planety Země. Na závěr panoramujete po celé oblasti. Nadcházející neděli se v blízkosti zaledněného severního pólu Marsu pokusí přistát sonda NASA Phoenix a bude pátrat po známkách dávného života.

Štítky: Mars, Spirit rover, Columbia Hills, Video


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »